Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės viduryje Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje vykęs renginys sudomino istorijos ir pažintinės literatūros mėgėjus. Čia pristatyta naujausia dr. Arvydo Anušausko knyga „Išdavystė. Markulio dienoraščiai“.

Dr. A. Anušauskas - LR Seimo narys, istorikas, publicistas, scenaristas, visuomenės bei politinis veikėjas, 32 knygų autorius, bendraautoris ir sudarytojas. Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Prancūzijos ir Vokietijos moksliniuose leidiniuose yra paskelbęs apie 100 studijų ir straipsnių. Jo domėjimosi ir tyrimų sritis - teroro, genocido, slaptųjų tarnybų istorija.

Knyga „Išdavystė. Markulio dienoraščiai“ knygynuose pasirodė šiais metais. Joje pateikiama istorija kuri sukasi apie kontroversišką profesoriaus Juozo Albino Markulio asmenybę, apie rezistentus ir jų išdavikus, herojus ir okupantų agentus. Ąžuolas, Noreika, Erelis, Petrovas, Daktaras Narutavičius ir kiti slapyvardžiai lydi pagrindinį šios istorijos veikėją. Jo dramatiška biografija – nuo DLK Gedimino ordino 3-ojo laipsnio medalio iki nusikalstamos veiklos padedant suimti 178 ir nužudyti 18 partizanų, akademinės šlovės ir Darbo raudonosios vėliavos ordinų. Šio žmogaus „nuopelnai“ glumina, audrina vaizduotę. Ką slėpė penki agento bylos Nr. 9249 tomai, kas užšifruota Markulio dienoraščiuose, kokios gyvenimo aplinkybės nuslėptos ir kokie asmeniniai bruožai iki šiol buvo nežinomi, kaip save motyvavo veikti prieš rezistenciją, kaip kūrė ir plėtojo atsisakymo nuo bet kokio pasipriešinimo okupantui idėją, kokie buvo KGB vertinimai ir apgaulės operacijos?

„Priešintis ir žūti ar išduoti ir išlikti – ne kartą Lietuvos valstybės piliečiai stovėjo prieš tokius pasirinkimus. Herojai mus įkvepia, o apie išdavikus stengiamės nekalbėti. Tačiau kiekvieno išdaviko tyli svajonė – likti nepastebėtam, nuošalyje, saugiai. Paprastai jie neatgailauja, nejaučia sąžinės graužimo bei stengiasi save pateikti iš geresnės pusės. Todėl šiandien ir reikia kalbėti apie markuliškus nesipriešinimo okupantui teiginius, nes būtent išdavysčių aukos, kovojusieji ir žuvusieji yra mūsų tikrieji herojai ar įkvėpimo šaltinis“– teigia istorikas ir politikas dr. Arvydas Anušauskas.

Gausiais faktais ir dokumentine medžiaga praturtintą knygą „Išdavystė. Markulio dienoraščiai“ autorius parašė vos per dvi savaites, tačiau medžiagą rinko ir liudininkus apklausinėjo net ketvirtį amžiaus. Sovietų užverbuoto saugumo agento J. Markulio dienoraštį, kurį sudaro visas lagaminas  - 1500 lapų ranka rašyto teksto, A. Anušauskas perskaitė iki paskutinės raidės. Ir dar dabar, su leidinio pristatymais keliaudamas po Lietuvą, vis sutinka žmonių, kurie papildo nagrinėjamą istoriją savais liudijimais, naujomis detalėmis. Dr. A. Anušauskas pripažino manąs, jog su šiais papildymais pasakojimas būtų kur kas įdomesnis, nors knygos esmės tai ir nepakeistų.

Kad ir kokia skaudi būtų dar visai netolima mūsų istorija – mes verti ją žinoti. Ir niekas negali būti garantuotas, kad niekada asmeniškai nesusidurs su okupacijos keliamomis egzistencinėmis dilemomis. Visi, norintieji įsigilinti į rūsčią istorinę realybę, knygą „Išdavystė. Markulio dienoraščiai“ galės pasiskolinti iš bibliotekos fondų.

Jūratė Čėsnaitė

Ilonos Krupavičienės nuotr.

Joomla SEF URLs by Artio