Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, siekdama pažymėti kraštiečio rašytojo Jurgio Kunčino 70-tąsias gimimo metines, 2017 metus paskyrė šiai kūrybingai asmenybei. Baigiamasis metų akcentas – visos šalies mastu surengtas ekslibrisų konkursas. Lietuvos menininkai ir Alytaus moksleiviai buvo pakviesti sukurti su Jurgio Kunčino asmenybe ir kūriniais susietus knygos ženklus.

Siekis įprasminti poeto, eseisto, vertėjo, vieno žymiausių lietuvių prozininkų - Jurgio Kunčino nuveiktus darbus, jo gyvenimo ir literatūrinės veiklos vietas sulaukė palaikymo. Biblioteką užplūdo vokai su išradingais, įvairia technika atliktais ekslibrisais. Laiškai atkeliavo ne tik iš Alytaus miesto bei rajono, bet ir iš visos Lietuvos – Vilniaus, Kauno, Druskininkų, Šiaulių, Skuodo, Panevėžio, Klaipėdos. Į kvietimą atsiliepė ir žinomi grafikos meistrai, ir pradedantieji menininkai. Tai: Valentinas Ajauskas (Vilnius), Sigutė Bronickienė (Kaunas), Bernardas Burba (Vilnius), Aušra Čapskytė (Vilnius), Kristina Daniūnaitė (Vilnius), Juozas Gecevičius (Vilnius), Daiva Gudelytė (Vilnius), Antanas Jankauskas (Skuodas), Juozas Jankauskas (Skuodas), Rasa Janulevičiūtė (Vilnius), Vaiva Kovieraitė-Trumpė (Šiauliai), Vladas Kudaba (Vilnius), Henrikas Mazūras (Panevėžys), Andrius Mosiejus (Druskininkai), Jolanta Sereikaitė (Vilnius), Virginijus Sutkus (Druskininkai), Genutė Sutkienė (Druskininkai), Inga Šmitienė (Klaipėda), Mikalojus Vilutis (Vilnius), Rasa Žmuidienė (Kaunas), Leonas Žukauskas (Alytus), Živilė Žviliūtė (Vilnius).

Visi J. Kunčino asmenybės ir kūrybos inspiruoti ekslibrisai eksponuojami parodoje „Ex libris. Jurgiui Kunčinui - 70“ bei publikuojami specialiai išleistame knygų skirtukų rinkinyje. Parodą Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos salėje (Seirijų g. 2) bus galima apžiūrėti iki sausio 6 dienos.

Alytaus miesto ir rajono moksleiviai taip pat noriai sudalyvavo atskirame, jiems skirtame ekslibrisų konkurse. Šūsnis įdomių kūrinėlių sugulė į dar vieną parodą, kuri centrinių J. Kunčino viešosios bibliotekos patalpų (Seirijų g. 2) lankytojus džiugins iki gruodžio 18 dienos, o nuo 20 dienos bus eksponuojama Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje (Topolių g. 21).

Abi parodos pristatytos visuomenei Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje surengtame atidaryme. Čia ir įvyko visus taip dominusi ekslibrisų konkurso atomazga.

Publikai buvo pristatyta konkursinius darbus atsakingai vertinusi speciali komisija. Jai pirmininkavo VDA profesorius Albertas Gurskas - dailininkas grafikas, lietuviško šrifto, kaligrafijos mokyklos kūrėjas, herbų autorius. Komisijos nariai: Arūnas Vaitkus, dailininkas, projekto kuratorius, Giedrė Bulgakovienė, Alytaus J. Kunčino viešosios bibliotekos direktorė, Eglė Liškevičienė, menotyrininkė, juvelyrė, Karolina Kunčinaitė, dailininkė tekstilininkė. Šie garbūs asmenys, atsakingai įvertinę pateiktus kūrinius, išrinko ekslibrisų konkurso laimėtojus.

Vaikų ir jaunimo konkurso geriausių darbų autoriais pripažinti: Toma Stankevičiūtė (I vieta, Alytaus šv. Benedikto gimnazija), Gabija Zubravičiūtė (II vieta, Dainavos pagrindinė mokykla), Kristupas Cilcius (III vieta, Dainavos pagrindinė mokykla), Kamilija Norkaitytė (paskatinamasis prizas, Dainavos pagrindinė mokykla), Tomas Plytnikas (paskatinamasis prizas, Dainavos pagrindinė mokykla). Šis šaunus penketukas nekantriai lauks pavasario, mat jų laimėjimas – įspūdingas skrydis oro balionu. Specialus prizas įteiktas Augustei Sukarevičiūtei iš Alytaus rajono meno ir sporto mokyklos.

Konkurso laimėtojais suaugusiųjų kategorijoje buvo paskelbti: Valentinas Ajauskas (pirmoji vieta), Sigutė Bronickienė (antroji vieta), Mikalojus Vilutis (trečioji vieta), Kristina Daniūnaitė (trečioji vieta).

Specialioji Alytaus miesto savivaldybės mero Vytauto Grigaravičiaus premija įteikta Bernardui Burbai. Mero linkėjimus laimėtojui perdavė jo pavaduotoja Valė Gibienė, kartu pasidžiaugdama, kad bibliotekoje vykstantys renginiai yra profesionalūs, vienas už kitą išradingesni ir pritraukiantys plačią auditoriją.

Vertinimo komisijos pirmininkas profesorius Albertas Gurskas taip pat atkreipė dėmesį į ekslibrisų konkurso profesionalumą ir teigė esąs maloniai nustebintas, kad tokio lygio renginiai vyksta ne tik sostinėje, bet ir mažesniuose miesteliuose.

Bibliotekos direktorė Giedrė Bulgakovienė perskaitė rašytojo Jurgio Kunčino dukters Karolinos laišką renginio dalyviams.

Dailininkas Arūnas Vaitkus, kuravęs ekslibrisų projektą nuo pradžios iki pabaigos, padėjo simbolinį tašką, padėkodamas visiems dalyviams ir organizatoriams, bei pasidžiaugdamas solidžia paroda, kurioje – tokie įvairūs darbai: vieni - preciziškai tikslūs, o kiti – lakoniški.

Jaukų literatūriškai menišką pasibuvimą papildė kompozitorius, poetas ir dainų atlikėjas Alvydas Jegelevičius, klausytojų ausis pamaloninęs dainuojamąja poezija. O kaip gi be Jurgio Kunčino tekstų ir kontekstų?.. Juos į vakaro programą sumaniai įpynė artistiškoji bibliotekos renginių skaitovė Leokadija Sušinskaitė.

Iš ant sienų kabančių ekslibrisų susirinkusiems akį merkiantis charizmatiškasis rašytojas Jurgis Kunčinas, kad ir iškeliavęs į anapusybę, bet vis dar savo kūrybos gerbėjų širdis pasiekia žinutėmis, kurias užkodavo savo kūriniuose dar gyvas būdamas:

„Aš surenku visus gerus žodžius,
Tarsi draugus, kurių nebepamiršiu.
Visus kaip vieną priesaiką girdžiu,
Visus kaip vieną tiesą prisiminsiu“

(ištrauka iš J. Kunčino eilėraščio „Žodžiai“)

Joomla SEF URLs by Artio