Gruodžio 12-ąją visame pasaulyje prasidėjo žydų Chanuka, kuri tęsis aštuonias dienas. Šventės metu žydai kas vakarą namuose uždega po vieną žvakę ant tradicinės žvakidės, kol įžiebia visas aštuonias žvakes. Panašiu metu į lietuvių širdis ramybę ir susimąstymą atneša krikščioniškasis Adventas su tradiciniais dainingais dzūkų „leliumoj“ ir viena po kitos keturis sekmadienius uždegamomis žvakėmis.

Žydai ir lietuviai – dvi tautos istoriškai susipynusiais likimais ir daug davusios viena kitai. Lietuvoje gyvenusių ir kūrusių žydų bendruomenių įnašas į valstybės kūrimą ir kultūrinio tapatumo formavimą domina ne tik mokslininkus, bet kelia pagrįstą smalsumą ir visai bendruomenei.

Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje įvyko pažintinis renginys „Žydiškoji kultūra Lietuvoje: praeities atspindžiai ir dabartis“. Renginio metu buvo galima išgirsti daugybę įdomių faktų apie žydų kultūrą Lietuvoje ir litvakų kasdienybę, pasiklausyti specifinės, profesionaliai atliekamos žydų muzikos. Autentiška jidiš kalba atliekamomis dainomis bibliotekos erdves užliejo Michailas Jablonskis (gitara, vokalas), o Boriso Kirznerio rankose virkavo smuikas.

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantė Akvilė Naudžiūnienė Alytuje susirinkusiems smalsuoliams perskaitė informatyvią paskaitą „Litvakų gyvenimo ritmai. Vestuvės, gimdymas ir gimimas“. Pripažinusi, jog kai kur jau tenka pasitelkti vaizduotę, mat dabar tokių gausių žydų bendruomenių Lietuvoje nebėra, visgi lektorė pasidžiaugė, kad vis dar galima naudotis rašytiniais šaltiniais ir istorinėmis iliustracijomis.

Tokią įvairialypę programą sumanė ir mūsų miesto bendruomenei padovanojo Vilniaus žydų viešoji biblioteka. Istorikas Linas Janulevičius susirinkusiesiems plačiau pristatė šios unikalios bibliotekos fondus, veiklą ir istoriją. Biblioteka duris atvėrė tik 2010 metais, o skaitytojus aptarnauti pradėjo 2011-aisiais. Ją įkūrė ne žydai, bet kitų tautybių asmenys, kuriems tai atrodė svarbu. Prisidėjo ir parėmė Prancūzijos, JAV, Japonijos ambasados, politikai, diplomatai ir kt.

Bibliotekininkas, komunikacijos specialistas Ugnius Babinskas alytiškiams atskleidė tęstinio projekto „Žydų kultūros ir istorijos horizontai Lietuvos regionuose“ idėją. Projekto metu lankomi Lietuvos miestai ir miesteliai. Edukacinę-kultūrinę programą, kurioje persipina istorija, idėjos, diskusijos ir koncertai, siekiama įgyvendinti tose vietovėse, kur kadaise gyveno gausios žydų bendruomenės. Džiugu, kad į šį kultūros renginių kelią buvo įtrauktas ir Alytus.

Jūratė Čėsnaitė

Ilonos Krupavičienės nuotr.

Joomla SEF URLs by Artio