JAV prezidento Ronald Reagan vardo klubas, vienijantis laisvę ir diskusijas mylinčius žmones, sausio pabaigoje pakvietė alytiškius į susitikimą. Visus besidominčius istorija ir politika į pokalbį Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje subūrė LR Seimo narys dr. Stasys Šedbaras ir Istorinės LR Prezidentūros Kaune istorikė Ingrida Jakubavičienė. Diskusijos moderatorė - rašytoja Loreta Jastramskienė.

Renginio Alytuje tema - „Šimtmečio asmenybės. Antanas Smetona“. Prasminga, mūsų valstybės pirmojo prezidento Antano Smetonos atminimui skirta diskusija tapo simboliška įžanga į valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtų renginių ciklą bibliotekoje. Gausiai susirinkusi auditorija, kurioje šmėžavo istorikų, politikų, laisvoje Lietuvoje gimusių ir užaugusių jaunuolių bei daugybę istorinių peripetijų menančių senolių veidai, gyvai reagavo į kiekvieną pokalbio posūkį.

Antanas Smetona - nepriklausomos Lietuvos kūrėjas, pirmasis mūsų valstybės prezidentas, publicistas, teisininkas, vis dar prieštaringai vertinama politinė figūra. Kiek simboliška, kad taip pat teisininkas, politinis veikėjas, Seimo narys dr. Stasys Šedbaras mielai sutiko su auditorija pasidalyti įžvalgomis apie Antano Smetonos asmenybę ir jam atitekusį nelengvą istorijos laikmetį.

„Ką galima pasakyti apie nevienareikšmį pirmojo prezidento vertinimą, tvyrantį mūsų galvose ir rašytiniuose šaltiniuose? Iš karto kyla paralelės su netolima praeitimi ir mūsų lyderiu Vytautu Landsbergiu. Taip jau yra su istorinėmis asmenybėmis – jie smulkmeniškai „peršviečiami“, analizuojami, kartais net su pykčio ar pavydo gaidele, - teigė Stasys Šedbaras. - Antanas Smetona  - demokratiškas, „minkštas“ mokslininkas, kurį labiau domino filologija ir filosofija negu teisė. Jis mokėjo daug kalbų, buvo labai diplomatiškas, patriotas, tiek daug Lietuvai atidavęs. A. Smetonai reikia pasakyti „ačiū“, kad Lietuva buvo tautinė valstybė.“

Istorinės LR Prezidentūros Kaune istorikė Ingrida Jakubavičienė, ilgus metus profesionaliai tyrinėjusi  pirmojo Lietuvos prezidento gyvenimo ir veiklos faktus, sukaupė daugybę vertingos informacijos.

„Antanas Smetona, daug metų, dar prieš tapdamas prezidentu, buvo centrinė figūra, apie kurį sukosi lietuvybės pasaulis. Intelektualus, atsakingas, eruditas, toli pramatantis politinius įvykius, jis sugebėjo išlaviruoti sudėtingoje politinėje situacijoje Lietuvai naudinga linkme. O juk buvo daug situacijų, kada Lietuvos nepriklausomumas galėjo pasibaigti ir žymiai anksčiau, - sakė Ingrida Jakubavičienė. - Mūsų užduotis  valstybės šimtmečio atkūrimo proga – permąstyti, ką mes darysime antrą šimtmetį, kad išliktume kaip tauta. Juk visiems turėtų būti aišku, kad mūsų ir mūsų šeimų gerovė eina lygiagrečiai su mūsų šalies gerove.“

Jūratė Čėsnaitė

Ilonos Krupavičienės nuotr.

Joomla SEF URLs by Artio