Vanduo! Tu neturi nei skonio, nei kvapo, nei spalvos,
tavęs neįmanoma aprašyti,
tavimi mėgaujasi, nežinodami, kas tu toks.
Negalima pasakyti, kad tu reikalingas gyvenimui,
tu – pats gyvenimas...
Tu pats didžiausias turtas pasaulyje...

Antuanas de Sent Egziuperi

Ne tik rašant ar skaitant galima suprasti mus supančią aplinką, ją galima ir pajausti, pamatyti. Norėdami suvokti dalyko esmę, vaikai turi veikti patys – savomis rankutėmis pažinti juos supantį pasaulį. Tam pasiekti pasitelkiami eksperimentai.

Atlikti bandymus galima su vandeniu, smėliu, balionais, augalais... Svarbu, kad tyrinėjimo procesas vaikui būtų įdomus ir nesudėtingas. Eksperimentai gali būti atliekami tiek uždarose patalpose, tiek lauke.

Gegužės 16 dienos saulėtą popietę Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vidzgirio filialo kieme vyko „moksliniai“ eksperimentai su vandeniu. Šių bandymų dalyviai – Alytaus „Volungės“ pagrindinės mokyklos pailgintos dienos grupės mokiniai, kuriuos atlydėjo mokytoja Ona Žvaliauskienė.

„Vanduo yra visų gyvybės formų esminis elementas. Jis neturi savo formos – įgauna formą indo, į kurį įpilamas. Vanduo sudarytas iš cheminių medžiagų: deguonies ir vandenilio. O gamtoje randamas trijų būsenų“, – pasakojo bibliotekininkė Rasa Armanavičienė.

Susipažinę su teorinėmis vandens savybėmis, jaunieji mokslininkai kibo į praktines užduotis. Vaikai atliko medžiagų tirpumo vandenyje eksperimentą. Nustatė, kad suplotas plastilinas plūduriuoja vandenyje, o rutulys nuskęsta. Atlikus vandens jėgos bandymą išsiaiškinta, kad ši yra didesnė stiklinės apačioje. Dar vaikai atrado, kad per audinį vanduo nesisunkia – jis lieka stiklinėje.

Smagiausios užduotys laukė užsiėmimų pabaigoje. Vaikai gamino muilo burbulus ir čia pat, pievelėje, juos pūtė, gainiojo... Po eksperimentų su vandeniu, mokytoja Onutė Žvaliauskienė moksleiviams parodė, kaip su sodos ir acto pagalba pripūsti balionus.

Moksleiviams labai patiko eksperimentuoti gamtoje. Daugelis žadėjo pademonstruoti savo žinias apie vandenį tėveliams, ypač muilo burbulų gamybą.

Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vidzgirio filialo inf.

Joomla SEF URLs by Artio