Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje skambėjo subtiliai žavi prancūzų kalba ir muzika, o nosį kuteno viliojantis prancūziško pyrago – kišo – kvapas. Čia susirinkę Alytaus frankofonai mėgavosi kultūriniu renginiu – knygos „Gyvenimo lai(š)kai. Jonas ir Adolfas Mekai“ pristatymu.

Nuo 1957 iki 1995 metų iš Niujorko į Semeniškių kaimą Jonas ir Adolfas Mekai išsiuntė daugybę mamai, broliui Petrui ir kitiems artimiesiems adresuotų laiškų. Laiškuose pasakojamos išskirtinės brolių istorijos, minimos neįtikėtinos pažintys ir patirtys Amerikoje, tačiau dauguma jų persmelkti vaikystės ilgesio ir prisiminimų iš Lietuvos. Daugiau nei šimtas šių laiškų pirmą kartą viešai publikuoti prieš keletą metų išleistoje knygoje „Gyvenimo lai(š)kai. Jonas ir Adolfas Mekai“.

Originalius laiškus, iškarpas ir nuotraukų albumus išsaugojo brolis Petras Mekas, o su knygos sudarytoju Kęstučiu Pikūnu šia medžiaga pasidalijo Biržuose gyvenančios Mekų dukterėčios. Knygoje gausu mažai kam matytų šios giminės gyvenimą iliustruojančių nuotraukų. Beveik šimtą metų apimantis fotopasakojimas papildytas šeimos narių prisiminimais.

Pernai prancūzakalbius skaitytojus pasiekė knygos vertimas – „Ligne(s) de vie“. Tad simboliška, jog minint Frankofonijos dienas Alytuje, skirta dėmesio būtent šiam knygos variantui.

Alytaus Dzūkijos mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Neringa Svinkūnienė susirinkusius į renginį pamalonino užapvalintais prancūzų kalbos garsais. Publika su malonumu klausėsi jos skaitomų ištraukų iš knygos „Ligne(s) de vie“.

Į susitikimą Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje atvykęs knygos sudarytojas Kęstutis Pikūnas prisipažino nemokąs prancūziškai, bet atskleidė, kiek galvosopio turėjo, kol sudarė ir parengė pirminį – lietuviškąjį knygos „Gyvenimo lai(š)kai. Jonas ir Adolfas Mekai“ leidimą. Kęstutis kukliai nutylėjo, tačiau svarbu paminėti, jog šis leidinys Baltijos knygos meno konkurse pelnė gražiausios 2019-ųjų metų Lietuvos knygos nominaciją, o 2020-ųjų Metų knygos rinkimuose tapo geriausiai įvertintu leidiniu publicistikos ir dokumentikos kategorijoje.

Knygos formatas — nestandartinis. Dvigubuose puslapiuose slypintys laiškai ne tik sujungia dviejų brolių gyvenimo kelionę kartu, bet ir sukelia daugiasluoksnio pasakojimo įspūdį. Skaitytojas įgalinamas pats nuspręsti, kada kuriuos laiškus atplėšti, taip susikurdamas itin asmenišką šios knygos turinio atvėrimą.

Sudarydamas leidinį Kęstutis Pikūnas pasireiškė ir dailininko amplua. Jis teigia knygą įsivaizdavęs ir norėjęs skaitytojams pateikti tarsi popierinį filmą. Šis vizualus pasakojimas jam puikiai pavyko ir šiuo metu skinasi kelią į platesnį pasaulį. Kartu su prancūziškuoju vertimu pasirodė ir angliškasis. O šiuo metu vertimu itin susidomėjo preciziškieji leidybos gurmanai – japonai.

Gero skrydžio per pasaulį ir platesnio žinomumo knygai „Gyvenimo lai(š)kai. Jonas ir Adolfas Mekai“ palinkėjo renginio iniciatorė Alytaus Dzūkijos mokyklos direktorė Vilija Sušinskienė.

 

Jūratė Čėsnaitė

Ilonos Krupavičienės nuotr.

Joomla SEF URLs by Artio