Iliustruotoja, vertėja, rašytoja, vaikų literatūros autorė bei literatūros kritikė Neringa Dangvydė Macatė (1975–2020) – įvairiapusė, aktyvi asmenybė, per nugyventus savo keturiasdešimt ketverius metus suspindusi drąsiai ir ryškiai. Būdama jautri pasauliui ir sau, subtili fantazuotoja, tačiau kartu ir ryžtinga teisybės gynėja, Neringa sugebėjo nuveikti išties daug. Šiandien mėgaujamės jos kūrybiniu kraičiu ir paliktais gyvaisiais atspindžiais jos draugų, artimųjų širdyse.

Neringa Dangvydė gimė Vilniuje, bet vaikystę ir paauglystę praleido Alytuje, kur baigusi 9-tą vidurinę (dabar – Jotvingių gimnazija) bei Dailės mokyklą, įstojo į Vilniaus universitetą studijuoti filosofijos. Tačiau po dviejų kursų, supratusi, kad jos tikrasis pašaukimas – literatūra, pradėjo lituanistines studijas.

Tarp kitų nuveiktų darbų, Neringa Dangvydė parašė ir pati iliustravo dvi knygas vaikams: pasakų rinkinį „Gintarinė širdis“ (2013) ir apysaką „Vaikas su žvaigžde kaktoje“ (2016). Mergina nuo paauglystės laikų rašė ir poeziją.

Eilėraščių rinkinys „Kiaukuto nešėja“ – pirmoji jos poezijos knyga, išleista pernai metais, deja, jau po autorės mirties. Tad šiemet, įsibėgėjus pavasariui, poezijos mėgėjai ir literatūros naujovių smalsautojai susirinko Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje, kur įvyko eilėraščių rinkinio „Kiaukuto nešėja“ sutiktuvės.

„Gaila, kad ši knyga yra ir poetinis Neringos debiutas, ir tuo pačiu – atsisveikinimas“, – sako bibliotekos Alytuje darbuotoja Leokadija Sušinskaitė.

 „Kiaukuto nešėjoje“ nagrinėjama moters tapatybė, jos ryšys su kalba, gamtiškumu, dvasine laisve. Moters meilė moteriai čia iškyla kaip natūralus, harmoningas, jusliškas būvis, neatsiejamas nei nuo absoliučios pilnatvės, nei nuo dreskiančio skausmo patirties. Knyga suskirstyta į 3 skyrius: „Atgniaužtoje saujoj“, „Juodoji keramika“ ir „Prie sapno ribos“. Rinkinys iliustruotas autorės piešiniais, o knygos viršelį sukūrė ir piešinius vidiniams puslapiams atrinko jaunosios kartos poetė Greta Ambrazaitė. Knygą redagavo poetas Karolis Baublys.

„Knyga „Kiaukuto nešėja“ papildo lietuvių literatūros lauką savita ir itin išskirtine pasaulėjauta, kurioje persipina žmogiškosios būties tragizmas ir išmintis, mistinis grožis ir emocinis trapumas, skaudi patirtis ir artumo geismas, subtili erotika ir giluminė seserystė, dermė tarp stebuklinių pasakų elementų ir realybės“, – sako K. Baublys.

Gyvenimą tarp pasakiškų vaikystės fantazijų ir kasdieniškos realybės knygos pristatymo renginyje prisiminė Neringos Dangvydės vaikystės draugė alytiškė Gerda Pėstininkienė.

„Mudvi tarsi susikeitėme savo svajonėmis. Aš visada norėjau išgarsėti, o Neringos tas žinomumas visai nedomino. Gavosi atvirkščiai – man nepavyko, o ji tapo garsi“, – saviironiškai atviravo Gerda.

Knygos pristatymo renginyje iš didelės nuotraukos projektoriaus ekrane į renginio publiką žvelgė plevenantis Neringos Dangvydės atvaizdas. Jos skriejančių fantazijų kupiną žvilgsnį ir fotografijoje sustingusią mąslią šypseną sekė pirmoje eilėje tarp žiūrovų įsitaisiusi Neringos mama. Svajingą poetinę nuotaiką padėjo sukurti pianistė Beata Jarmalavičiūtė, į renginį atlydėta mokytojos Irenos Vaitkevičienės. Emocinį lauką sutirštino viso vakaro metu skambėjusi poezija – Neringos Dangvydės eilėraščius iš jos naujos knygos skaitė Gerda, Leokadija ir Tomas.

„Aš perskaičiau šitą knygą ir ji praturtino mane, kaip vyrą. Nes, skaitydamas moterišką poeziją tu supranti, kaip vyras, kiek praleidai. Kiek praleidai grožio, kiek praleidai spalvų. Ir aš tikiu, kad tai pasiliks amžiams...“ – sakė vienas šių skaitovų – Alytaus teatro aktorius Tomas Pukys.

Jūratė Čėsnaitė

Ilonos Krupavičienės nuotr.

Joomla SEF URLs by Artio