Rugsėjo pabaigoje Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje vyko patirtinis renginys „Atrask galimybes“, kuriame susirinkusieji bibliotekų, kitų kultūros įstaigų, socialinę pagalbą teikiančių organizacijų atstovai kelias valandas diskutavo apie negalią ir asmeninės pagalbos iniciatyvą – asmeninius asistentus.

Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje toks renginys vyko neatsitiktinai. Jau kurį laiką šios bibliotekos duris puošia ženkliukas „Biblioteka visiems“. Tai rodo norą tapti atvira ir kuo labiau prieinama erdve įvairią negalią turintiems žmonėms. Prieš metus, rugsėjo mėnesį buvo pasirašytas visų Lietuvos bibliotekų prieinamumo manifestas, kuriuo įsipareigojome šalinti kliūtis, veikti pagal universalaus dizaino principus, skatinti atskirtį patiriančių žmonių įsitraukimą į visuomeninį ir kultūrinį gyvenimą.

Patirtiniame susitikime dalyvavusi nuo gimimo nematanti Irma Jokštytė yra aktyvi keliautoja, radijo laidų vedėja ir redaktorė, muzikos kūrėja, šiuo metu intensyviai besimokanti septynių kalbų, iš kurių egzotiškiausia – arabų. Klausydami Irmos pasakojimų apie keliones, įsimintinus nuotykius Indijoje, susirinkusieji ir juokėsi, ir graudulio ašarą braukė.

„Baimė yra natūralus mūsų jausmas, tad jo nereikia bijoti. Vaikystėje man tėvai dažnai kartojo „Tik nepasiklysk“, bet dabar aš suprantu, kad pasiklysti yra gerai. Kuo dažniau pasiklysi, tuo daugiau savo kelyje sutiksi mokytojų. Visus kviečiu nebijoti pasiklysti, nebijoti nežinoti, nebijoti bijoti“, – sakė Irma Jokštytė.

Į klausimą, ko ji tikisi ateidama į biblioteką ar kitą kultūros įstaigą, Irma atsakė nenorinti atėjusi susidurti su gailesčiu ir negalios akcentavimu.

Sutuoktiniai Rūta Kupčinskaitė ir Tadas Bartaševičius ne tik augina septynerių metų dukrytę Miglę, bet ir visas savo jėgas skiria šviesti visuomenę ir mažinti atskirtį tarp negalią turinčių ir jos neturinčių. Nuo gimimo nevaikščiojanti Rūta ypač pažeidžiama buvo nėštumo metu, kuomet iš medikų ir aplinkinių girdėjo daug neigiamų komentarų.

Aktyvi moteris pasidalijo savo patirtimi, kaip su dukryte atėjo į vieną biblioteką ir dėl laiptelių negalėjo į ją patekti. Rūta Kupčinskaitė ragino viešųjų įstaigų atstovus konsultuotis su žmonėmis, turinčiais negalią, ir kaip įmanoma labiau kurti prieinamą aplinką.

Rūta ir Tadas supažindino renginio dalyvius su brailio rašto dokumentais, gestų kalba, taip pat norinčiuosius pakvietė išbandyti neįgaliojo vežimėlį, ramentus, baltąją lazdelę. „Vietomis mes nesusikeisime, bet jūs galėsite bent kažkiek įsivaizduoti, kaip jaučiasi nematantieji ar negalintys judėti, kokias kliūtis jie patiria“, – sakė renginio „Atrask galimybes“ dalyvė.

Po traumos dvylika metų ratukuose sėdintis alytiškis Gediminas sako jau susitaikęs su nejaukiais aplinkinių žvilgsniais. Jį dažnai galima išvysti riedantį Dzūkijos sostinės gatvėmis, o asmeninio asistento paslauga dabar leis apsilankyti krepšinio varžybose, kuriose gyvai Gediminas nebuvo visus tuos metus.

VšĮ „Gerumo skraistė“ direktorė Gita Mickevičiūtė ir asmenine asistente dirbanti Silvija Ditauskienė atkreipė dėmesį į tai, kad, daugėjant sergančiųjų demencija ir Alzheimerio liga, labai svarbi asmeninė pagalba būtent šios grupės žmonėms. Renginyje Silvija dalyvavo su Birute, kuriai teikia asmeninės asistentės pagalbą jau daugiau kaip pusę metų. Gerą nuotaiką spinduliavusi moteris šypsojosi, kad tai svajonių darbas – atėjus pas klientę reikia išgerti su ja kavos, eiti pasivaikščioti, atlikti kitus pavedimus. Nors Birutei užklupusi liga atėmė kalbą, abi moterys puikiai sutaria ir jų ryšys akivaizdus.

Susitikimą, kuriame skambėjo autentiški pasakojimai, ką tenka patirti, išgyventi žmogui, turinčiam kokią nors matomą ar nematomą negalią kasdien, vedė iniciatyvos ir LRT radijo laidos „Draugystė veža“ autorė Žydrė Gedrimaitė.

Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje vykęs renginys „Atrask galimybes su asmeniniu asistentu“ yra Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotos kampanijos dalis. Kviesdami į šį renginį organizatoriai sakė: „Dažniausiai bijoma to, kas nežinoma, nepatirta. Bet juk visada geriau mėginti, nei gailėtis taip ir neišdrįsus to padaryti. Kampanijos „Atrask galimybes“ organizatoriai, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, sako: „Atrask galimybes su asmeniniu asistentu!“ ir tikisi, kad tikros ir įkvepiančios istorijos padės išsklaidyti abejones bei paskatins daugiau asmenų kreiptis dėl asmeninės pagalbos gavimo“.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos inf.

Ilonos Krupavičienės nuotr.

Joomla SEF URLs by Artio