Visa sujungiantys tiltai  – „Alytaus – Lietuvos kultūros sostinės 2022“ simbolis. Tiltai į žmogų, kūrėjų ir bendruomenių tiltai, tiltai iš dabarties į praeitį ir ateitį, tiltai, jungiantys senąją ir jaunąją kartas, kultūrą ir verslą, čia pasilikusius ir po visą pasaulį išsibarsčiusius tautiečius.

Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, būdama „Alytaus – Lietuvos kultūros sostinės 2022“ dalimi, paskelbė ekslibrisų konkursą ir pakvietė Lietuvos ir užsienio šalių dailininkus sukurti ekslibrisus, įprasminančius visa apjungiančius tiltus kaip Alytaus istorinę realiją arba kaip metaforą.

Tarptautinio ekslibrisų konkurso „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022. Kuriantys tiltus“ finalinis akordas įvyko paskutinę spalio savaitę. Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje buvo atidaryta tarptautinė ekslibrisų paroda „Kuriantys tiltus“ ir paskelbti konkurso laureatai.

Netikėta, bet simboliška, kad „Alytaus – Lietuvos kultūros sostinės 2022“ kultūriniam įvykiui – ekslibrisų konkursui nustatytu laiku darbus atsiuntė 22 mažosios grafikos kūrėjai: 11 autorių iš Lietuvos ir 11 autorių – iš įvairių pasaulio kampelių (Argentinos, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Rumunijos, ir  Šiaurės Makedonijos):

Rajmund Aszkowski (Lenkija), Karoly Balajti (Rumunija), Jocelyne Benoit (Kanada), Derek Michael Besant (Kanada), Trajče Blaževski (Šiaurės Makedonija), Lolita Braza (Lietuva), Sigutė Bronickienė (Lietuva), Aušra Čapskytė-Šarauskienė (Lietuva), Kristina Daniūnaitė (Lietuva), Andrejs Maris Eizans (Latvija), Leszek Frey-Witkowski (Lenkija), Claudia Garcia (Argentina), Raquel Gociol (Argentina), Antanas Jankauskas (Lietuva), Vladas Kudaba (Lietuva), Torill Elisabeth Larsen (Norvegija), Henrikas Mazūras (Lietuva), Serena Pečiūnaitytė (Lietuva), Ovidiu Petca (Rumunija), Sigita Saulėnienė (Lietuva), Povilas Šiaučiūnas (Lietuva), Kęstutis Kazimieras Šiaulytis (Lietuva).

Tiesa, prieš pat konkurso finalą – parodos atidarymą – įvyko mažas stebuklas. Gerokai pavėlavę, sunkiu pašto keliu biblioteką pasiekė dar vienos dalyvės – Irynos Koliadinos – mažosios grafikos darbai. Tai sukėlė nuostabą, nes šioji autorė savo ekslibrisus atsiuntė iš negandų draskomos vietos – Dnipro (Ukraina).

Kiekvieną konkursui pateiktą darbą vertino ekslibrisų konkurso vertinimo komisija: Albertas Gurskas, dailininkas, grafikas, Vilniaus dailės akademijos profesorius; Arūnas Vaitkus, dailininkas; Vida Grišmanauskienė, Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos direktorė; Andrius Mosiejus, tapytojas, skulptorius, grafikas ir keramikas; Lina Kamorūnaitė, Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja.

Vertinimo komisijos narys, alytiškis dailininkas Arūnas Vaitkus teigia:

„Mažosios grafikos formos – ekslibriso – populiarinimas yra labai svarbus dalykas. Anksčiau tai būdavo kaip knygos ženklas įklijuojamas, kai turėdavai nors keletą knygų ir galėdavai turėti savo autoekslibrisą. O dabar ekslibrisas net gali būti ir kolekcininkų renkamas ir tai yra jau populiarėjantis veiksmas, o ir technikų labai daug – yra daugiau nei dvidešimt technikų, kurios gali būti panaudotos.“

Atranka komisijai tapo kiek skausminga, mat premijuotos galėjo būti tik trys vietos, o susižavėjimą ir pagarbą menui sukėlė daug daugiau kūrinių, laiškų vokuose suskridusių iš pasaulio tolybių.

„Kūrėjai, su kuriais man teko bendrauti, rašė, kad konkurso tema labai įdomi ir užburianti. Mažame ženkle turi būti mažai informacijos, bet atsiskleisti turi daug. Kaip trim brūkšniais pasakyti viską – čia yra genialumas. Laureatais tapo autoriai tų darbų, kuriuose buvo gana giliai pažvelgta į temą“ – sakė Arūnas Vaitkus.

Meniškiausių ekslibrisų autoriai parodos atidarymo metu buvo apdovanoti premijomis:

I vieta (500 eurų) skirta Serenai Pečiūnaitytei (Lietuva) už kūrinį „Baltosios rožės tiltas“,

II vietą (300 eurų) pelnė Ovidijus Petca (Rumunija) už kūrinį „Alytus Jurgis Kuncinas Public Library 2022“,

III vieta (100 eurų) atiteko Sigutei Bronickienei (Lietuva) už kūrinį „Ex libris „Alytus Lietuvos kultūros sostinė 2022“.

Ovidijus Petca atsiuntė linkėjimus iš Rumunijos. Serena Pečiūnaitytė, spausdama rankose diplomą, neslėpė jaudulio ir nuostabos dėl tokio jai svarbaus įvertinimo. Sigutė Bronickienė, kurios darbai išsiskiria unikaliu savos gamybos popieriumi, šiltai padėkojo bibliotekai už vertą dėmesio konkursą.

Konkurso laureatus pasveikino Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Ona Balevičiūtė ir Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Daina Čečkauskienė.

Už jaukią muzikinę atmosferą ir skambius muzikinius klarnetų trio intarpus nuoširdžiai dėkojame Alytaus muzikos mokyklos mokiniams Domui Grimalauskui, Augustui Jarusevičiui, Tautvydui Aleksiūnui bei jų mokytojui, pučiamųjų instrumentų ekspertui Rimantui Jočiui.  

Ekslibrisų paroda „Kuriantys tiltus“ Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje veiks iki lapkričio 22 dienos. Joje po keletą savo darbų eksponuoja visi 23 autoriai. Kviečiame apsilankyti.

Projektas „Alchemija. Miesto identiteto paieškos“: Tarptautinis ekslibrisų konkursas „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022. Kuriantys tiltus“.

Autoriams piniginius prizus įsteigė projektą „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022“ administruojanti BĮ Alytaus miesto teatras iš Kultūros ministerijos projektui skirtų lėšų. Rėmėjas – Alytaus miesto savivaldybė.

Jūratė Čėsnaitė

Ilonos Krupavičienės nuotr.

Joomla SEF URLs by Artio