Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje susirinkusi daugiausia vyriškoji auditorija su susidomėjimu pasitiko naujausią Regimanto Dimos romaną „Žavingasis šunsnukis. Lietuviškoji J.Pilsudskio biografija“. Autorių išraiškingai kalbino ir knygos ištraukas skaitė Leokadija Sušinskaitė.

Alytiškiams pažįstamas istorinių romanų (ir ne tik!) autorius Regimantas Dima turi kuo nustebinti skaitytojus. XIX amžiaus istorijoje jis aptiko neįtikėtinų Žemaitijos bajorų veiklos epizodų Azijoje. Jų nuotykiai prašyte prašėsi istorinių romanų. R. Dima atliko šią misiją ir išleido romanus apie Joną Prosperą Vitkevičių arba Batyrą – „Vilniaus plovas“ (2015) bei apie kitą neįtikėtiną personažą Bronislovą Grombčevskį – „Bronislovas ir imperatorius“ (2016). Knyga apie J.Pilsudskį tapo trečiąja šių istorinių romanų trilogijos dalimi.

„Tas žmogus buvo generolu Zalužnu ir Zelenskiu viename asmenyje prieš šimtą metų. Tačiau ir Putinu, nes atėmė iš mūsų Vilnių. Susipratę lietuviai už šią knygą mėtys į mano boltą akmenis, o lenkai eis keliais aplink visas Vilnijos bažnyčias, kad mane pakorotų Dievas. Pačiam baisu“, – šmaikščiai atvirauja prozininkas Regimantas Dima apie savo drąsą aprašyti Juzefą Pilsudskį – įtakingiausią XX a. lietuvių kilmės asmenį, kurio biografija daugeliui lietuvių iki šiol menkai pažįstama ir anaiptol ne kiekvienas žino apie žemaitišką šios istorinės giminės kilmę.

Iš esmės pajudinęs delikačią, pilną nutylėjimų lietuvių ir lenkų istorinių santykių temą, prozininkas Regimantas Dima teigia, kad, galų gale, juk vis viena petys petin turėtume ginti Suvalkų koridorių, jeigu nutiktų protu nesuvokiama invazija iš Rytų...

Tad R. Dima sakosi su lenkais anaiptol nesipykstąs, o jeigu vienas kitas iš jų į jo knygos pristatymus gal ir buvo atsinešęs po skvernu kokį antikvarinį kardą, tai jo neketino panaudoti pagal paskirtį... O be to, nors naujausios knygos pavadinimas ir provokatyvus, bet turinys juk atspindi kontroversišką to meto istorinį kontekstą. Ir viskas, esą, pagrįsta galybe rimtų istorinių veikalų, kuriais jis, R. Dima, labai rimtai rėmęsis. O jau jeigu kur nors tekste, esą, išlenda ne visai cenzūriniai žodžiai, tai čia tiesiog pasakojimo gyvumo reikalas...

Rašytojas Regimantas Dima drįsta gvildenti nepatogias temas, pasitelkdamas istorinius faktus, šaltą logiką ir kietą humorą, atveria skaitytojams naujus požiūrio taškus. Skatina mąstyti, o jau kiekvienas skaitytojas gali pats pasirinkti, kaip tai darys – objektyviai ar subjektyviai.

Knygos pristatymo renginyje susirinkusi publika kaip mat išpirko visas Regimanto Dimos atsivežtas knygas. Vieniems tai buvo trūkstama trilogijos grandis, o kitiems – tiesiog atskirai skaitytinas istorinis romanas. Viena aišku – „žavingasis šunsnukis“ J.Pilsudskis sudomino daugelį.

Visai tikėtina, kad istorijos smalsautojai netolimoje ateityje ir vėl turės ką veikti. Gruodžio 8 d. 17 val. Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje knygą „Karo žmonės“ pristatys autorius, karybos tyrinėtojas Giedrius Petkevičius.

Jūratė Čėsnaitė

Ilonos Krupavičienės nuotr.

Joomla SEF URLs by Artio