Vos prieš pusantro mėnesio skaitytojus pasiekė šiuo metu itin aktualios tematikos knyga „Karo žmonės“. Vienas pirmųjų šios knygos pristatymų neatsitiktinai įvyko Alytuje, Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje, mat knygos autorius Giedrius Petkevičius pasisakė savo tėvelio dėka turįs pusę dzūkiško kraujo, tad jaučiąs nemažai sentimentų šiam kraštui.

Giedrius Petkevičius – žiniasklaidoje neretai šmėžuojantis vardas, kurį galima pamatyti po straipsniais, kuriuose gvildenamos karštos, aktualios temos. Beveik visą gyvenimą domėjęsis karyba, išbandęs save Krašto apsaugos savanorių pajėgose ir istorijos studijose Giedrius sakosi vis ieškantis ir kitų būdų susidurti su istorijos ir karybos patirtimis. Jo smalsumą bent iš dalies patenkina įvairiausių istorinių, politinių, karinių šaltinių studijos bei analitinis vertinimas. Nors žino daug, tačiau Giedrius purtosi jam neretai klijuojamos pretenzingos karo eksperto etiketės, ir nori būti vadinamas kur kas paprasčiau – karybos tyrinėtoju.

Studijų ir įvairių gyvenimiškų patirčių dėka susiformavo unikalus Giedriaus Petkevičiaus požiūris į mus supančią karinę, politinę aplinką bei istorinį paveldą. Šiomis žiniomis, įvilktomis į vaizdingo, dinamiško pasakojimo rūbą, Giedrius dalijasi su skaitytojais. Ankstesnės dvi šio autoriaus knygos – „Didžiųjų karų paslaptys“ ir „Karo anatomija“ knygynuose neužsigulėjo, tad ir naujausioji panašios tematikos knyga „Karo žmonės“, tikėtina, greitai atras savo skaitytoją.

Giedrius Petkevičius sako, kad, nepaisant dramatiško, skaudaus konteksto, jo knygose pasitaiko ir nemažai humoro:

„Kartais klausia manęs, koks gi humoras apskritai gali būti kare, kur dažniausiai yra groteskas, ironija ir tų linksmybių klasikine, taikos meto supratimo prasme nėra labai daug. Tačiau visgi galima pažvelgti į viską ir iš kitos pusės, nedarant iš karo maskarado, nes tai būtų baisus reiškinys.“

Savo knygas Giedrius Petkevičius adresuoja plačiam įvairaus amžiaus skaitytojų ratui ir stengiasi nepriblokšti specifiniais karybos terminais, tačiau vis vien paprastai po jo knygų pristatymų žmonės skirstosi patįsusiais veidais. Nes įvyksta akistata su nelabai miela mintimi apie tai, kad karas žmonijos istorijoje buvo, yra ir bus. Tačiau šis iš komforto zonos nepatogiai išstumiantis žinojimas, jeigu jo neignoruosime, gali labai sustiprinti.

Giedriaus Petkevičiaus knygos baigiasi ne šia diena, o ateitimi. Knygos „Karo žmonės“ paskutiniame skyriuje autorius aprašo scenarijų, kas būtų, jeigu įvyktų konvencinis Lietuvos Respublikos puolimas ir ką tokiu atveju reikėtų daryti civiliams. Jis visiems rekomenduoja susipažinti su karo anatomija, kad, jeigu taip nutiktų, mes negandas pasitiktume stipresni.

„Žinojimas yra jėga. Žinojimas apie karo principus, karo anatomiją ir kaip elgtis būnant tais karo žmonėmis gali mus apsaugoti“, – teigia knygų apie karą ir karybą autorius Giedrius Petkevičius.

Jūratė Čėsnaitė

Ilonos Krupavičienės nuotr.

Joomla SEF URLs by Artio