Pirmoji vasario mėnesio diena bibliotekoje maloniai paženklinta dviejų naujų parodų, skirtų knygos ženklo (žyminčio jos savininką) tematikai, eksponavimu. Bibliotekos salėje (Seirijų g. 2) lankytojų lauks 2020 m. Trakuose organizuoto ekslibrisų konkurso profesionalams „Trakų Pusiasalio pilis: vienaragis – kultūrinio, istorinio paveldo simbolis“ paroda, o štai kitoje, itin demokratinėje erdvėje – bibliotekos fojė – ekslibrisų konkurso vaikams „Trakų Pusiasalio pilis: vienaragis – kultūrinio, istorinio paveldo simbolis“ parodos eksponatai.

Ekslibrisas, XV a. atsiradęs kaip knygos meno dalis, kaip leidinio savininką nurodantis ženklas, XXI a. yra šiek tiek nutolęs nuo pagrindinės paskirties ir dažnai skiriamas istorinės atminties, kultūros, iškilių asmenybių, dabarties gyvenimo aktualijoms įprasminti talpia menine, poetine, alegorine kalba. Visame pasaulyje ekslibrisai, populiarinami parodose, konkursuose, kolekcininkų kongresuose, išlieka svarbia kultūros komunikacijos priemone.

Tarptautinį ekslibrisų konkursą Trakų istorijos muziejus surengė jau ketvirtą kartą. Paskutinio konkurso tema skirta Trakų Pusiasalio pilies įvaizdžiui gerinti ir pasirinktam simboliui įprasminti. Unikalus, galbūt analogo neturintis radinys pasirinktas Pusiasalio pilies simboliu todėl, kad vienaragio apkalo radimo vieta sutampa su populiarinama vieta. Vienaragis suteikia tikėjimo stebuklais, švarumo, magijos, skaistumo, švelnumo, intuityvaus žinojimo simbolinę prasmę ir dėl to visame pasaulyje yra itin sėkminga rinkos prekė. Konkurso tema organizatoriams buvo tikras iššūkis – teko paieškoti vienaragio ir Trakų Pusiasalio pilies sąsajų, mistifikuoti ir apibendrinti mintis kuriant knygos ženklą, atsigręžiant į Lietuvos ir Trakų miesto istoriją.

Konkurso nugalėtojų paroda – tai meno kūrinių, atliktų tradicinėmis grafikos technikomis, bei jų individualaus stiliaus ir naujų išraiškos priemonių, technikos naujovių pademonstravimas. Dauguma konkurso dalyvių ieškojo konkrečių nuorodų į minimo vienaragio simbolio bei to laiko realijas. Nemažai autorių savo kūrinius skyrė garsiems gobelenams su mergele ir vienaragiu, daugelyje jų vaizduojami neatsiejami nuo Trakų istorijos ir kultūros simboliai: vanduo, kunigaikščiai, architektūra, viduramžių ornamentika ir kiti.

Trakų istorijos muziejus ne tik pristatė sėkmingai po Lietuvą keliaujančią minėtą parodą, bet ir padovanojo vertingų leidinių, kurie praturtins bibliotekos spaudinių fondą. Na, o mistiškai skambančias ekspozicijas aplankyti, apžiūrėti ir įvertinti galėsite iki pat mėnesio pabaigos – paslaptingai subtilūs vienaragiai viešės iki vasario 28 dienos.

 

Indrė Navickė

Joomla SEF URLs by Artio