Romo Kalantos, disidento, susideginusio už Lietuvos laisvę, kuris, beje, gimė ir vaikystę praleido Alytaus mieste, dokumentinio filmo apie šį herojų kūrybinė komanda atvyksta į Jurgio Kunčino viešąją biblioteką pristatyti savo įgyvendintą idėją plačiajai, Tėvynės istorija besidominčiai, visuomenei. Kovo 22 d. 15 valandą kviečiame Jus į filmo peržiūrą bei susitikimą su režisiere, žurnaliste Danguole Bunikiene, pagrindinio vaidmens atlikėju ir kitais svečiais, kurie tikrai turės, ką įdomaus papasakoti.

Intriguojantis faktas, kad svarbiausiu šios dokumentinės apybraižos akcentu tapo artimųjų saugomi ir niekur iki šiol neviešinti Romo rašinėliai apie gyvenimą ir mirtį, išskirtinės, niekur nepublikuotos Romo vaikystės nuotraukos, žmonių, gyvai pažinojusių laisvės šauklį, atviri interviu ir pačių protesto dalyvių autentiški liudijimai. Filme prisiminimais apie Kauno pavasario įvykius dalinsis žinomi kauniečiai: fotomenininkas prof. Romualdas Požerskis, buvęs muziejininkas Algimantas Daugirdas, savanoriškos krašto apsaugos tarnybos pirmasis Kauno rinktinės vadas, garbės savanoris, dimisijos majoras Vitalijus Edvardas Straleckas. „Po Prahos pavasario numalšinimo jaunimas buvo labai įaudrintas. Nuojauta buvo, kad ar Lietuvoje, ar Baltijos šalyse turi kažkas atsitikti“, – pasakos muziejininkas A. Daugirdas, mintimis sugrįžęs į 1968-uosius metus, kai per radijo imtuvą klausydavosi žinių iš Prahos.

Kai kurių žmonių atmintyje Romo, juodaplaukio, plačių pečių, išvaizdaus vaikino, portretas įsirėžė ilgam. Mokytoja Aldona Karkauskienė, dėsčiusi jam lietuvių kalbą ir literatūrą, teigia nepamiršianti tos dienos, kai perskaitė vaikino atneštą rašinį: „Perskaičiusi rašinį, kurį vėliau skaitė Sniečkus (komunistų partijos pirmasis sekretorius) labai norėjau su juo pasikalbėti, bet tuo metu laiko neradau, nes reikėjo vesti kitas pamokas“, – lyg apgailestaudama filmo komandai pasakojo mokytoja.

Šio filmo kūrėjai daug bendravo ir su Romo artimaisiais: marčiomis  Aušra, Jolanta ir Natalija, vasarą atskridusia iš JAV. Brolio Arvydo žmona Jolanta susitikusi su filmo kūrybine grupe papasakojo apie laisvės šauklio motinos Elenos ir senelių šaknis. Moteris mano, kad R. Kalantos heroizmo ištakos slypėjo būtent jose. „Toje šeimoje laisvės dvasia visą laiką ruseno ir jos skleidėja buvo mama Elena Kalantienė“, – tarsi paslaptį, apie kurią niekas iki šiol visuomenėje nekalbėjo, išdavė mums kita marti Aušra, gyvenanti Palangoje. Jos vyro, šviesios atminties Antano Kalantos, iniciatyva sukaupta ir dėžutėje saugoma disidento gyvenimą menanti autentiška medžiaga, nustebinusi šio filmo kūrėjus, buvo iškelta prieš operatoriaus kameros objektyvą: „Šiai šeimai teko išgyventi nuolatinį saugumiečių sekimą, stresą ir pažeminimą, KGB-istai net gedėti uždraudė“, – pasakos Natalija, telefono ekrane sklaidydama savo vestuvių nuotraukas.

Apie visa tai ir dar daugiau išgirsite bei pamatysite dokumentinio filmo pristatymo metu. Galėsite užduoti rūpimus klausimus kūrybinei komandai, o prisiminimais apie pasipriešinimo tuometinei sistemai simbolį Romą Kalantą pasidalins toje pačioje gimnazijoje, kur mokėsi ir laisvės šauklys, istoriją dėstanti mokytoja. Kviečiame nepraleisti progos pajusti to meto laikmetyje plevenusios laisvės dvasios!

FILMO ANONSAS (NUORODA)

 

Indrė Navickė

Joomla SEF URLs by Artio