Tvaresnio gyvenimo link: bibliotekų galia ugdyti geresnius visuomenės įpročius

Skaitmeninio raštingumo įgūdžių lavinimas, mokymasis visą gyvenimą, dalijantis patirtimi ir žiniomis su kitais, yra neatsiejama bibliotekininkų darbo dalis, kuri galbūt mažiau matoma plika akimi, tačiau yra labai reikalinga skaitytojams. Atsižvelgiant į šias bibliotekai keliamas užduotis Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka šiuo metu kartu su partneriais, Elko miesto savivaldybės Sofijos Nasierovskos viešąja biblioteka, įgyvendina projektą LTPL00108 „Išmintis ir plėtra pasienio bendruomenėms“.

Draugystė tarp dviejų pasienio šalių bibliotekininkų bendruomenių prasidėjo nuo mokymų Alytaus miesto bibliotekoje tema „Skaitmeninis raštingumas ir žiedinės ekonomikos principai“. Atvykusius kolegas iš Lenkijos pasveikino Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos direktorė Vida Grišmanauskienė: „Džiaugiuosi sveikindama kolegas iš Elko čia, Dzūkijos sostinėje. Labai svarbu, kad galime įgyvendinti tokį projektą, kuris suteikia plačias galimybes tobulėti, atnaujinti bibliotekų erdves, sukurti naujas veiklas ir dalintis žiniomis bei patirtimis. Skaitmeninė kasdiena, tvari gyvensena, žiedinė ekonomika – tai temos, kurios šiandien turi ypatingą reikšmę, tad, viliuosi, kad naujai užsimezgusi mūsų bibliotekų bičiulystė bus reikšminga ir naudinga pasienio bendruomenėms“, – ir palinkėjo naujai įgytas patirtis bei žinias pritaikyti tiek profesinėje, tiek kasdieninėje veikloje.

Mokymų programa buvo tikrai intensyvi, bet labai naudinga. Pirmosios dienos tema – globalios skaitmenizacijos dinamika, kur savo sukaupta patirtimi dalijosi patyrusi lektorė Gintarė Joteikaitė. Vėliau, žinių praktiniam įtvirtinimui mokymų dalyviai lankėsi Alytaus STEAM atvirosios prieigos centre, kur susipažino su moderniomis laboratorijomis ir inovacijomis, maloniai nustebinti dzūkiška autentika liko užsukę į Alytaus kraštotyros muziejų, kur dalyvavo edukacijoje bei apžiūrėjo šiuo metu ten veikiančias ekspozicijas.

Antroji mokymų diena, kartu su lektoriumi Vidu Patacku, buvo skirta žiedinės ekonomikos principų pažinimui ir įtvirtinimui. Kiekvienas mokymų dalyvis įvardijo po vieną naują gyvenimo kasdienybės sprendimą, kuriuo ketina prisidėti prie tvaresnio gyvenimo būdo: nuo skalbimo priemonių atsisakymo iki popierinių kiaušinių dėklų panaudojimo savo daržuose. Mokymų dalyviai ypač aktyviai įsitraukė į interaktyvią žinių patikrinimo viktoriną, kuri sukėlė daug azarto ir įtvirtino gautas žinias.

Baigiantis vizitui, Elko miesto savivaldybės Sofijos Nasierovskos viešosios bibliotekos direktorė Iwona Adeszko džiaugėsi galimybe ne tik susipažinti su kolegomis iš Lietuvos, bet ir praturtinti žinių bagažą šiuo metu itin aktualiomis visuomenei temomis: „Ypač naudinga buvo diskusija žiedinės ekonomikos tema, kaip tik šiomis dienomis diskutuosime apie tai su jaunimu. Nepaisant to, kad visada kalbame apie spausdinto žodžio svarbą asmenybės lavinimui, ir tai yra tiesa, tačiau paskaitų metu gavau puikų įrankį – kaip žodžio reikšmę ir privalumus pateikti per žiedinės ekonomikos principus.“

Ateityje, įgyvendinant projektą, numatytos veiklos tikslinėms bibliotekų auditorijoms – vasarą stovykla jaunimui, rudenį – pasienio bendruomenių senjorų susitikimai.

Projektas „Pasienio bendruomenių išmintis ir augimas“ finansuojamas ES Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Bendra investicijų suma, tenkanti Alytaus Jurgio Kunčino viešajai bibliotekai 119.368,54 euro, toje sumoje ES skiriamos lėšos – 95.494,83 eurai. Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2024-02-01–2025-05-31.