Aš toks pat kaip ir tu – vasara atvėrė duris pasienio jaunimui
Ką veikti vasarą? Toks klausimas nekilo jaunuoliams, dalyvavusiems Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos organizuotoje tarptautinėje stovykloje. Dvi dešimtys 15–18 metų alytiškių ir Lenkijos Elko miesto paauglių Dzūkijos sostinėje praleido keturias įsimintinas dienas.
Projektas „Pasienio bendruomenių išmintis ir augimas“, įgyvendinamas su partneriais Elko miesto savivaldybės Sofijos Nasierovskos viešąja biblioteka, skirtas plačiai bibliotekų lankytojų auditorijai, tačiau šįkart dėmesys sutelktas į jaunus žmones. Šioje stovykloje lietuvių ir lenkų jaunimas geriau pažino vieni kitus, dalijosi kasdienybės patirtimis, mėgstama muzika, tačiau tuo pačiu pažvelgė į save ir pasaulį globaliau – susipažino su kiekvieno mūsų įtaka supančiai aplinkai, mokymosi visą gyvenimą privalumais, būtinybe gebėti būti kūrybiškais ir mokytis veikti šiame sparčiai kintančiame ir technologiškai tobulėjančiame šiandienos pasaulyje.
Draugiška ir pozityvi stovyklos aplinka drąsino jaunuolius tobulinti savo anglų kalbos žinias, mat tokia buvo tarptautinės stovyklos kalba. „Džiaugiuosi, kad stovykloje tapo drąsiau kalbėti angliškai, dabar galiu bendrauti atvirai ir visada žinau, kad prireikus sulauksiu pagalbos“, – kalbėjo Maksymilianas, svečias iš Elko miesto.
Stovyklos metu vykusių apskritojo stalo diskusijų metu jaunimas diskutavo opiais ir aktualiais jiems klausimais, aptarė socialiniame tinkle „Facebook“ kuriamą „Jaunimo parlamento“ platformą kaip erdvę, kurioje galima dalintis idėjomis, žiniomis, aptarti kylančius iššūkius, ieškoti sprendimų.
Jaunuolių iš Elko stovyklos vadovas Rafał Wojciechowski buvo maloniai nustebintas veiklų gausa. Stovyklautojai mokėsi gaminti patiekalus, remdamiesi beatliekinės gamybos principais kūrė paveikslus, susipažino su atliekų rūšiavimo politika Lietuvoje, išradingai ir originaliai pakavo knygas, gamino sveikuoliškus ledus, išbandė jėgas jogos užsiėmime, susipažino su alternatyviais energijos šaltiniais bei jų įtaka kuriant tvaresnę žmonijos ateitį.
„Buvo nepakartojama! Iš pradžių buvo kiek nedrąsu, bijojau, kaip pavyks bendrauti. Bet visi tokie draugiški. Labai greit užmezgėme ryšį, dar labiau mus visus suartino komandinės veiklos bei žaidimai. Tikrai dar norėtųsi čia pabūti ilgiau“, – paskutinio vakaro metu naujiems bičiuliams prisipažino Malwina. Jai antrino alytiškė Augustė: „Stovykloje man labai patiko tai, kad visose veiklose buvome įtraukti, nereikėjo klausyti vien sausos teorijos. Veiklos buvo įdomios, praktiškos ir naudingos. Tai, ką išmokome, galime pritaikyti kasdieniniame gyvenime“.
Jaunieji stovyklautojai susipažino su Alytumi, aplankė Alytaus J. Kunčino viešąją biblioteką, keliavo kultūrinio paveldo takais, domėjosi bendraamžių užimtumu bendruomenės centre. „Šis projektas atvėrė puikias galimybes ne tik suteikti jaunimui kokybišką ir įdomų laisvalaikį, bet ir pakviesti juos dažniau apsilankyti bibliotekoje, keisti požiūrį bei atrasti biblioteką naujai, kaip vietą mokymuisi ir kokybiškam laisvalaikiui, diskusijoms ir naujiems patyrimams“,– kalbėjo Alytaus J. Kunčino bibliotekos direktorė Vida Grišmanauskienė, pridūrusi, kad šalia tarptautinės stovyklos vykdomos ir veiklos, skirtos miesto bendruomenei.
Anot direktorės, daug smagaus laiko praleista kūrybinėse dirbtuvėse, kurių metu įvairaus amžiaus moksleiviai, gimnazistai, miestiečiai aktyviai įsiliejo į praktines daržininkystės, maisto gamybos, robotikos ir kitas veiklas, padėjusias praplėsti tvarumo, skaitmeninio raštingumo supratimo lygį. Labai svarbu, kad bendroje veikloje ieškota atsakymų, kodėl kiekvieno žmogaus indėlis yra svarbus ir gali padėti kurti žalią bei darnų Alytų, kuriame būtų patenkinti mūsų poreikiai, bet kartu būtų apsaugota ir ateities kartų gerovė.
Projekto trukmė 16 mėnesių. Projekto vertė 191.723,58 eurai, toje sumoje ES Europos regioninės plėtros fondo lėšos 153.378,86 eurai. Investicijų suma, tenkanti Alytaus Jurgio Kunčino viešajai bibliotekai 119.368,54 euro, toje sumoje ES Europos regioninės plėtros fondo skiriamos lėšos 95.494,83 eurai.