Biblioteka padeda ištverti karantiną
Pandemijai paveikus kultūrinį pasaulį, lankytojams užsidarė daugybė durų – negalima nei užsukti pažiūrėti kino ar spektaklio, nei pasimėgauti gyvai atliekama muzika, nei pasidairyti po meno parodą. Teliko vienas mažas atviras langelis, per kurį įsileidžiame neapsakomą skaitymo malonumą.
Kultūrai pamažu panyrant į virtualybę, bene vienintelis dalykas, kurį vis dar be didelių apribojimų galima pačiupinėti, užuosti ir naudoti pagal paskirtį, yra knyga. Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka išlieka tuo kultūrinės traukos tašku, kuris bent iš dalies padeda išgyventi karantiną.
„Žmonės ateina pas mus ir kai kurie sako, kad jiems tikriausiai susisuktų protas, jeigu negalėtų gauti paskaityti. Juk ne visi gali įpirkti pageidaujamą kiekį naujų knygų, – sako Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Vidutė Veličkienė. – Tačiau dauguma žmonių, nors ir džiaugiasi knygomis, bet ilgisi gyvo bendravimo su bibliotekos darbuotojais ir galimybės išsirinkti knygą „gyvai“ – paklaidžioti tarp lentynų, paglostyti nugarėles, paskaityti anotacijas ant viršelių.“
Gyvo bendravimo, grįžtamojo ryšio pasiilgsta ir bibliotekininkės. Jų darbo pobūdis šiuo metu itin pasikeitęs. Renginiai perkelti į skaitmeninę erdvę, o bibliotekos darbuotojos tapo itin judrios – per dieną tenka išklausyti daugybę užsakymų telefonu, ar priimti internetu, tuomet intensyviai zuiti tarp lentynų, beieškant reikiamų knygų, o saugiai paruoštus maišelius su užsakymais sunešti prie pagrindinių bibliotekos durų. Juk karantino laikotarpiu lankytojai vidun gali įžengti tik apie porą metrų ir tik tam, kad pasiimtų jiems iš anksto paruoštas knygas. Per pandemiją atsirado ir dar vienas, neįprastas, bibliotekos veiklos niuansas – knygų karantinavimas. Juk skaitytojams į rankas norisi atiduoti knygas be nepageidaujamų siurprizų – galimų virusų.
2020 metais biblioteka gavo iš valstybės daugiau nei 86 tūkst. eurų naujoms knygoms įsigyti. Pasiektas Europos Sąjungos šalių vienam gyventojui skiriamų lėšų knygoms per metus įsigyti rodiklis – daugiau kaip vienas euras vienam gyventojui.
Biblioteka per metus praturtėjo 12,3 tūkst. egzempliorių naujų knygų, skaitytojams siūloma 1,6 tūkst. pavadinimų naujų knygų.
Pagrindinės bibliotekos ir jos padalinių, veikiančių Alytaus mieste, paslaugomis naudojasi daugiau kaip 7 tūkstančiai registruotų skaitytojų. Tačiau bibliotekininkai pastebi, kad realus skaitytojų skaičius yra kur kas didesnis, nes paslaugiai nusiteikę alytiškiai neretai parūpina knygų negalintiems to padaryti savo artimiesiems ar kaimynams.
Jūratė Čėsnaitė
Ilonos Krupavičienės nuotr.