Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje lankytojams atverta vieno žymiausių Lietuvos kaligrafų, šrifto ir kaligrafijos mokyklos patriarcho, profesoriaus Alberto Gursko darbų paroda „Laiškai Lietuvai“.

Dailininkas Arūnas Vaitkus, tarpininkavęs, kad ši paroda pasiektų alytiškius, neslepia esantis tuo patenkintas:

„Džiugu šitoje erdvėje ne pirmą kartą matyti Alberto Gursko, mano profesoriaus, kaligrafijos parodą. Daug jo studentų ir mokinių su kaligrafija susidūrė vienokiu ar kitokiu būdu – per tušą, per plunksną, per kamštį, per pagaliuką, per pirštuką, per nulakuotus nagus, per apgraužtus nagus... Beveik su bet kuo mes galime rašyti, bet negalime rašyti, jeigu neturime ką pasakyti. Žodžiai, kurie čia, jo darbuose, parašyti, yra ne atsitiktiniai.“

Ilgametis Vilniaus dailės akademijos profesorius Albertas Gurskas įsimintiną kūrybinį rėžį brėžė kaligrafijos, ekslibrisų, plakato, lietuviškų herbų kūrimo srityse, tačiau ryškiausiai yra atsiskleidęs kaip pedagogas iš pašaukimo, sukūręs savitą lietuviškąją šrifto ir kaligrafijos mokyklą. Itin garbus profesoriaus amžius tik sustiprino jo norą ir gebėjimą šviestis ir šviesti, o jo mokiniai jau patys yra išleidę į savarankiškos kūrybos pasaulį savo mokinių.

„Pedagoginis darbas man artimiausias, čia aš galiu realizuoti save, jaučiuosi reikalingas ir galiu pasidalinti žiniomis, patirtimi su studentais ir dailės mokytojais. Ramu, kai jauti perdavęs estafetės lazdelę į rankas, kurios tęs tavo darbą,“ – sako profesorius Albertas Gurskas.

Viskas dėsninga. Kaip byloja viename kartono lakšte preciziška Alberto Gursko kaligrafija išraižytas sparnuotas Kazio Sajos posakis: „Mes šioj žemėj liekam nemirtingi tiek, kiek čia būdami išdaliname save kitiems.“

Dzūkijos sostinės Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje pristatyta ekspozicija yra antroji Alberto Gursko paroda iš ciklo „Laiškai Lietuvai“. Pirmoji neseniai buvo eksponuota Žemaitijoje. Autorius naudoja įvairius įrankius, kuria vis kitokią kaligrafinę stilistiką. Ir, žinoma, kiekvieną darbą atlieka harmoningai, su jautriu įsiklausymu į kiekvieno žodžio ar posakio esmę ir prasmę. Alberto Gursko kaligrafinėse kompozicijose nieko nėra nereikalingo – kiekvienas taškelis ar kablelis čia atlieka savitą funkciją.

Albertas Gurskas – pripažintas kaligrafas, žinomas ir Lietuvoje, ir užsienyje. Tad alytiškiai parodos lankytojai, pajutę unikalią galimybę pasisemti profesoriaus išminties, čia pat suimprovizavo trumpą kaligrafijos pamoką. Nors naujieji mokiniai kritiškai žiūrėjo į savo spontaniškas „keverzones“, tačiau taktiškasis pedagogas stengėsi atskleisti kiekvieno vidinę laisvę ir savitumą.

„Nebijokit rašyti savo raštu. Jūsų raštas – jūsų širdies kalba. Tik tai ne visi supranta. Nebijokite savęs, o kartu – ir savo rašto. Nes kiekvieno raštas yra jo atvaizdas. Ir, nori nenori, pažiūrėjęs į žmogaus raštą matai, kas jis yra viduj...“ – sakė profesorius Albertas Gurskas.

Alytuje eksponuojamoje profesoriaus Alberto Gursko parodoje „Laiškai Lietuvai“ – naujausia jo kūrybos dalis, kurioje autorius skiria ypatingą dėmesį Lietuvos kultūrai bei istorijai. Kaligrafijos parodą Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje (Seirijų g. 2) bus galima aplankyti iki spalio 25 dienos.

Jūratė Čėsnaitė

Ilonos Krupavičienės nuotr.

Joomla SEF URLs by Artio