Alytuje nuskambėjo paskutinis žydų kultūros festivalio akordas
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka vieną gruodžio vidurio vakarą virto džiazo namais. Čia nuskambėjo paskutiniai festivalio „Jewish Art Festival In Lithuania“ akordai. Festivalį uždarė žinomo lenkų muzikanto Mikolajaus Trzaskos ir lietuvių atlikėjo Arkadijaus Gotesmano koncertas „Susitiksime Alytuje“. Koncerte skambėjo džiazo improvizacijos žydų folkloro muzikos motyvais.
Sunkiai kas bepamena, kad bibliotekoje susirinkusi publika šauktų „bravo“ ir plotų atsistojusi. O šįkart būtent taip ir įvyko. Juk šitokius muzikos virtuozus išgirsti gyvai grojant – ne toks jau ir dažnas įvykis Dzūkijos sostinėje. Publikai viso koncerto metu tai iš nuostabos plėtėsi akys nuo Arkadijaus Gotesmano hipnotizuojančių rankų judesių ir tarsi iš niekur traukiamų vis „kitokio plauko“ mušamųjų instrumentų, tai raitojosi ausys nuo Mikolajaus Trzaskos išgautų netikėtų melodijos viražų.
Na, bet apie viską iš pradžių. Nuo 2009-ųjų metų organizuotas ir Baltijos šalyse analogų neturėjęs Klezmerių muzikos festivalis, pristatydavęs Lietuvos miestų ir miestelių publikai ne tik muziką, bet ir žydų kultūrą plačiąja prasme, atvertė naują savo istorijos puslapį ir tapo „Jewish Art Festival in Lithuania“.
Festivalio misija – pasitelkus meninę kalbą papasakoti lankytojams pačias įdomiausias bei vertingiausias žydų gyvenimo Lietuvoje ir pasaulyje istorijas, atverti duris į spalvingą ir turiningą šios tautos kultūrinio paveldo lobyną. „Jewish Art Festival In Lithuania“ organizatoriai pasiryžę parodyti, kad Lietuva – atvira ir besidominti tautinėmis mažumomis, o multikultūriškumas nėra svetimkūnis jos identiteto dėlionėje.
Šiais metais festivalio organizatoriai pristatė visą plejadą drąsių ir kūrybingų šiuolaikinių kūrėjų, ieškančių naujų meninės raiškos formų bei nebijančių kvestionuoti tradicinių meninių kanonų. Na, o alytiškiams buvo suteikta proga susipažinti su dviem kūrybingomis sielomis – Arkadijumi Gotesmanu ir Mikolajumi Trzaska.
Arkadijus Gotesmanas yra vienas išradingiausių ir produktyviausių Lietuvos džiazo kūrėjų, perkusijos meistras, Vilniaus klezmerių orkestro įkūrėjas ir narys, festivalio „Jewish Art Festival In Lithuania“ meno vadovas. Mikolajus Trzaska – saksofonininkas, bosinis klarnetistas, kompozitorius. Jis laikomas džiazo avangardo ikona Lenkijoje. Savo muzikinėse kelionėse jis ieško bendro vardiklio žydų ir šiuolaikinėje muzikoje. Prieš keletą metų M. Trzaska grįžo prie tradicinės žydų muzikos, iš dalies dėl savo žydiškų šaknų.
Arkadijus Gotesmanas alytiškių publikai taip apibūdino koncerto sumanymą: „Šiandien pristatysime unikalų požiūrį į muziką, į folklorą. Šiandien parodysime jums, kas gali būti iš folkloro muzikos, kai ji suskambės šiuolaikine muzikos kalba.“
Mikolajus Trzaska savo scenos kolegai paantrino: „Muzika, kurią grojame yra inspiruota senovinės žydų muzikos. Paskui mes „peršokame“ į šioms dienoms aktualią muziką.“
Koncertą bibliotekoje įdėmiai išklausę dzūkai jo pabaigoje atvėrė savo dainingą prigimtį. Džentelmenas iš Gdansko – Mikolaj Trzaska, paskyręs savo atliekamą melodiją išskirtinai tik moterims, buvo sužavėtas publikos reakcijos – choru ataidėjusios dainingos sutartinės, o dar tiksliau – darnios „pritartinės“. Teliko visiems palinkėti: „Iki kitų susitikimų Alytuje!“
Jūratė Čėsnaitė
Ilonos Krupavičienės nuotr.