Dzūkeliai skaito an suolalio

KAS PASAKĖ, KAD DZŪKŲ ŠNEKTA NUOBODZI IR NEMADZYNGA?

Minėdamas Dzūkijos (Dainavos) metus Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyrius kviečia vasarą praleisti prisiliečiant prie savo tautos šaknų ir mokantis dzūkuoti.

EI, DZŪKELI!

Esi dzūkas, bet nemoki dzūkuoti? Norėtum išmokti vaikiškų dzūkiškų žaidimų, pasiklausyti tarmiškai parašytų pasakų ir šiuolaikiškai skambančios liaudies muzikos? Galbūt norėtum išbandyti tradicinius amatus? O gal norėtum tiesiog pasidžiaugti turiningai praleista dzūkelio vasara?

Jei bent į vieną klausimą atsakei teigiamai, kviečiame dalyvauti Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus (Topolių d. 21) kuriamoje vasaros istorijoje „Dzūkeliai skaito an suolalio“!

Kai vasaros saulė ritinėsis danguje, „Dzūkelių vasara“ savo veiklų gausa ir įvairumu stebins net pačius išrankiausius!

  • Birželį ateikite dalyvauti kūrybinėse edukacijose „Spragsincių mincių dziena“, „Mitų ir legendų kūrimas“.
  • Liepą susitikime„Dzūkelių pasakadzieniuose“.
  • Rugpjūtį smagiai dūkime „Dzūkų žaidzimų popietėj“, o  praktinėje edukacijoje „Taucinė juosta“ išbandysime audimo amatą ir sukursime skirtuką savo knygai.

Po vasaros smagumų renginiai persikels į rudenį.

Rugsėjį jaunieji knygų mylėtojai kviečiami susitikti su rašytoja Birute Malaškevičiūte, o vėliau dalyvauti edukaciniame renginyje „Devyni amatai, dešimtas badas“, kuris vyks ypatingoje vietoje – Prienų krašto muziejaus Šilavoto Davatkyno padalinyje.

Spalį kviesime atverti tėvų, senelių, prosenelių spintas, jose rasti senovinį daiktą, papasakoti jo istoriją bei kartu parengti ekspoziciją „Iš motulės skrynios“.

Lapkritį jaunuosius skaitytojus į smagų susitikimą pakvies rašytoja Ieva Anelauskaitė-Motiejauskė. Baigiamajame projekto renginyje bus atidaryta paroda „Iš motulės skrynios“, o dzūkiškos muzikos akordus, įdomius pasakojimus susirinkusiems dovanos dzūkiškosios kultūros puoselėtojai Rokas ir Eglė Kašėtos.

 

PASKAICYKIM ROZU AN SUOLALIO!

Vasara tebūna naujų pažinimų metas! Nors projektas „Dzūkeliai skaito an suolalio“ skirtas vaikams iki 14 metų, tačiau dzūkiška dosni širdis atvira visiems. Ateikite, būkite, dalinkitės!

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė, tad visi renginiai lankytojams yra nemokami.

 

ALE TAI GRAŽI TA DZŪKIŠKA ŠNEKTA!

 --

Kviečiame pasiklausyti interviu su projekto vadove Irma Verene:

https://fm99.lt/kas-pasake-kad-dzuku-snekta-nuobodzi-ir-nemadzynga/ 

 

Draugaukime facebooke ir Instagrame!

Sekite naujienas ir renginių datas facebook paskyroje Alytaus Vaikų Biblioteka bei Alytaus Jurgio Kunčino bibliotekos instagrame ir svetainėje http://www.alytus.mvb.lt

--

 

 

 

TAI SMAGIOS DZŪKELIŲ SULĖKTUVĖS!

 

Atrasti dzūkų tarmės grožį, savitumą, pasiklausyti ir patiems sukurti tarmiškų pasakų, išbandyti liaudies amatus, pasiklausyti dzūkiškos muzikos bei turiningai praleisti laisvalaikį, minint Dzūkijos ir Dainavos krašto metus, skaitytojus pakvietė Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyrius.

Saulei dangumi ritinėjantis „Dzūkelių vasara“ savo veiklų gausa ir įvairumu subūrė net pačius išrankiausius. Kūrybinėse edukacijose jaunieji dzūkai susipažino su Dzūkijos krašto mitais ir legendomis, kurias padėjo kurti žymus fotomenininkas Albertas Švenčionis, drąsinami muziejininkės ir knygų apie Alytų autorės Birutės Malaškevičiūtės dalyvavo viktorinoje, klausėsi ir kūrė dzūkiškas pasakas kartu su knygos „Dabarcinės pasakos“ autore Ieva Motiejauske, smagiai sukosi rateliuose, žaidė liaudies žaidimus.

Projektas „Dzūkeliai skaito an suolalio“, finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos (www.ltkt.lt) ir Alytaus miesto savivaldybės, buvo skirtas vaikams iki 14 metų, tačiau dzūkiška širdis atvira visiems. Džiaugiamės renginiuose sulaukę ir daugybės suaugusiųjų. Ir maži, ir dideli vadovaujami amatininkės Renatos Žiūkienės mokėsi audimo amato paslapčių bei džiaugėsi savo nusiaustais knygų skirtukais.

Graži draugystė projekto metu užsimezgė su Prienų krašto muziejumi, kuris noriai sutiko bendradarbiauti ir pakvietė į Prienų krašto Davatkyno paslaptingą erdvę. Tarmiškai Prienai yra kraštas tarp Dzūkijos ir Suvalkijos, tad renginio „Devyni amatai, dešimtas badas“ metu per žaidimus, literatūrą ieškojome panašumų bei skirtumų, diskutavome apie tarmių grožį ir svarbą. Davatkyno muziejuje dalyviai turėjo unikalią galimybę prisėsti prie audimo staklių, pasukti verpimo ratelį, apžiūrėti daugybę autentiškų eksponatų.

Na, o viską vainikavo „Dzūkelių sulėktuvės“. Svečius pasitiko įdomi paroda „Iš motulės skrynios“, kurioje eksponuojamos šimtametės knygos, rankšluosčiai, juostos, Sibiro skausmą ir šalčius ištvėręs divonas, lėkštės, šventas paveikslas, moteris puošusios skarelės, amerikoniško balto šilko suknelė, kuria 1959 m. puošėsi nuotaka. Mokinukams buvo įdomu pamatyti, kaip atrodė kaspinai, pažymių knygelės ar užklasinio skaitymo sąsiuviniai.

Kad smagumo ir veiklų netrūktų sulėktuvių dalyviams teko lentynose tarp knygų ieškoti pasislėpusių grybų ir ragauti tikrų raisto spalgenų! Dzūkiškos muzikos akordus, šiltus pasakojimus susirinkusiems dovanojo dzūkiškosios kultūros puoselėtojas Rokas Kašėta.

Nepraeikite pro šalį ir užsukite į Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyrių (Topolių g. 21)! Visą lapkričio mėnesį galėsite apžiūrėti parodą, pasižvalgyti po užfiksuotų projekto renginių akimirkas ir sukrimsti rūgščią, bet vitaminų kupiną spalgeną! O atsisėdę ant tautodailininko Algimanto Sakalausko kurto ir Alytaus miesto herbo akcentu papuošto suolelio galėsite ir dzūkišką knygą paskaityti!

 

AJKVB Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus informacija

 

  

 

**

Dzūkiškos tarmės skambesys

Lapkričio 7-osios rytas Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje prasidėjo itin smagiai - erdvės prisipildė vaikų juoko ir šurmulio, dzūkiškos tarmės skambesio.

Į susitikimą su vaikais atvyko knygelės „Dabarcinės pasakos“ autorė Ieva Anelauskaitė-Motiejauskė.

Susitikimo dalyviai ne tik klausėsi dabarcinių dzūkiškų pasakų, bet ir patys išbandė pasakų kūrėjų plunksną!

 

  

 

 

Nuotaikinga edukacija Šilavoto Davatkyne! 

Rugsėjo 21 dieną Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus bibliotekininkės Prienų rajone, Šilavoto Davatkyne vedė nuotaikingą edukaciją „Devyni amatai, dešimtas badas“.

Susirinkusieji susipažino ir išbandė įvairius amatus. Viename muziejaus namelyje jų laukė audimo staklės, kitame - juostų audimas, trečiame - siuvėjų burtai. Davatkyne, kur pati erdvė kviečia džiaugtis, buvo sekamos sakmės ir pasakos, aidėjo juokas bei dainos, skambėjo dzūkų, suvalkiečių ir aukštaičių tarmės.

Vilniaus panevėžiečių klubo „Nevėžis“ nariai prakalbo panevėžietiškai ir skambias dainas net į pačias pušų viršūnes pakėlė! Vaikai džiaugėsi galėdami padūkti, o suaugę prisiminė vaikystę pūsdami muilo burbulus, mindami mįsles ir žaisdami vaikystės žaidimus.

 

--

Susitikimas su istorike, rašytoja Birute Malaškevičiūte

Šįryt į Vaikų ir jaunimo literatūros skyrių sugužėjo gausus smalsių, Alytaus krašto istorija besidominčių ir naujų dalykų sužinoti norinčių vaikų būrys!

Čia jų laukė istorikė, muziejininkė, rašytoja Birutė Malaškevičiūtė.

Šmaikštus rašytojos žodis ir įdomūs pasakojimai apie Alytaus miesto istoriją nepaliko abejingų.

Ar žinojote, kad visi Lietuvos katinai yra kilę iš Alytaus? ( Kol kas seniausi ir vieninteliai Lietuvoje katino palaikai buvo iškasti būtent Alytuje, tad, kol neatsirado naujų istorinių duomenų, galima teigti, jog visi katinai kilę iš Alytaus! )

O ar girdėjote legendą apie Alytaus piliakalnyje burtais įkalintą milžiną Smaką, grobdavusį ir ėsdavusį vaikus?

Atsakymai ir istorijos slepiasi Birutės Malaškevičiūtės knygoje „Kaip Alytėlis Alytų pažino“, kurią susitikimo metu autorė ir pristatė.

Ši knyga - puikus Alytaus miesto gidas ir mažiems, ir dideliems!

Susidomėjote? Atvykite į biblioteką, pasiimkite pelėdžiuką Alytėlį į namus ir leiskitės į nuotykių kupiną kelionę po gražųjį Alytų!

Tai buvo vienas iš projekto „Dzūkeliai skaito an suolalio“ renginių. Projektą iš dalies finansuoja Alytaus miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.

 

 

--

Liepa ir rugpjūtis Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje buvo kupini smagių veiklų!

„Dzūkelių vasara“ subūrė visus norinčius žaisti, pasiklausyti dzūkiškų pasakų ir pasimokyti audimo amato.

Visą liepą kartą per savaitę vykusiuose „Dzūkelių pasakadzieniuose“ vaikai klausėsi pasakų ir patys porino įvairiausias dzūkiškas istorijas, o rugpjūtį mažieji dzūkeliai linksmai siautė „Dzūkų žaidzimų popietėn“. Taip pat visi norintieji galėjo sudalyvauti edukacijoje „Taucinė juosta“ ir, padedami amatininkės Renatos Žiūkienės, susipažinti su audimo amatu bei nusiausti knygų skirtuką!

Dalijamės nuotaikingomis akimirkomis iš vykusių edukacijų. O kiek dar visko liko už kadro...

Projektas „Dzūkeliai skaito an suolalio“ įdomių susitikimų bei veiklų pasiūlys ir rudenį, tad sekite naujienas!

 

   

   

 

--

Spragc...Spragc...Spragc...

„Spragsincių mincių dziena“!

Prasideda „Dzūkelių vasara“!

Šiandien Alytaus Vaikų Bibliotekoje žiūrint dokumentiką apie Dzūkijos kraštą viena paskui kitą galvelėse spragsėjo mintys, piešiant ant Dzūkijos smėlynuose rastų akmenų spragsėdamos liejosi spalvos, dainuojant daineles smagiai pasispragsėdami skambėjo gražūs žodžiai, o širdyse kibirkščiavo pasididžiavimas, jog esame DZŪKAI!

---

Įvyko smagus susitikimas su menininku Albertu Švenčioniu

Norėdami, kad mažieji alytiškiai geriau pažintų gimtąjį kraštą, išgirstų tikrą dzūkišką šnektą, didžiuotųsi Dainavos krašto piliakalnių didinga praeitimi, sukvietėme visus į darnų būrį.

Įdomių, paslaptingų istorijų papasakojo garbingas svečias - Albertas Švenčionis. Lietuvoje stūkso daugiau nei tūkstantis piliakalnių, o žymus fotomenininkas jų aplankė kelis šimtus!

Ypatingu metu - valanda prieš saulėtekį arba valanda iki saulėlydžio - užfiksuotus fotografijoje istorijos sergėtojus sudėjo į fotoalbumą „Būtsargiai“.

Senovės lietuviams ypatingą reikšmę turėjo akmuo, ugnis ir visa gamta. Renginio metu grojome Dzūkijos akmenėliais, klausėmės įrašytų paukščių giesmių, nosis kuteno ant titnago smilkstantys smilkalai, nuo piliakalnių surinktų ramunėlių ir melisų kvapas, o vaizduotė nunešė į vaidilučių laikus.

Visi susidomėję klausėsi Alberto Švenčionio pasakojamų mitų ir legendų apie milžinus, kuriems belekiant į puotą sukeltos dulkės virto piliakalniais.

Daininga dzūkiška šnekta dalyvių ausis ir širdis pradžiugino Alytaus Senamiesčio pradinės mokyklos mokinė Austėja Skrabulytė, paporinusi Antaninos Urmanavičienės pasakojimą „Kiškiai ir varlės“, Alytaus Šaltinių progimnazijos mokinė Gustė Vaitulionytė, paporinusi Antaninos Urmanavičienės pasakojimą apie „Levo meilę“ bei Perla Kumetaitė - Onos Drobelienės pasakojimą „Kožnas savo kryžalį turi“.

Bibliotekos bičiulis Kastytis Skrabulis skambia daina sujungė visus susirinkusius.

Renginio dalyviai drauge sukūrė legendą apie Alytaus piliakalnį. Beliko ją užrašyti dzūkiškai, išmokti atmintinai ir baigiantis Dzūkijos metams paporinti kitiems.  

  

 

 

Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos

Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus informacija

Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Biudžetinė įstaiga
Adresas: Seirijų g. 2, 62116 Alytus
Juridinių asmenų registras
Kodas: 188205340

Apie Mus

Informacija

Mūsų kontaktai

Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais. Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.