Mūsų leidiniai
Paukštukai ir Būžukai / Svetlana Žadeikienė. – Alytus: Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, 2023. – 28 p.
ISBN 978-609-95694-3-7
Smagi dzūkiška knygelė „Paukštukai ir Būžukai“, kurią sukūrė dzūkiškos tarmės puoselėtoja Svetlana Žadeikienė, atveria vaikams gražios senelių ir prosenelių kalbos lobius, skatina juos skaityti, o jei dar nemoka – klausyti. Trumpi dzūkiški eilėraštukai apie gražius ir įdomius dalykus, iliustruoti Alytaus Dzūkijos mokyklos vaikų piešiniais, kviečia knygelę kasdien paimti į rankas.
Svetlana Žadeikienė – alytiškė, folkloro ansamblio „Žvangucis“ pasakorė, literatė, literatų klubo „Tėkmė“ narė. Išleidusi tris knygas dzūkų tarme: „Dzūkiškos pasakutės“ (2009 m.), „Pasakutės prie čėrkutės“ (2010 m.), „Ateik, vaikuci, in mano sodų“ (2014 m.).
Baltųjų sūrių naktis : parodos darbų katalogas / sudarė Agnė Grigaliūnė. – Alytus : Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, 2023.– 19 p.
ISBN 978-609-95694-4-4
Tai vizualinės interpretacijos arba foto-teksto montažai, skatinantys atkreipti dėmesį į tam tikrus Jurgio Kunčino apysakų rinkinio „Baltųjų sūrių naktis“ fragmentus.
Foto-teksto montažuose „nugulė“ fotografijos iš Alytaus miesto foto metraštininko Vytauto Stanionio (1917-1966) archyvų, atspindinčios rinkinyje „Baltųjų sūrių naktis“ aprašytą laikmetį.
Parodos vizualines interpretacijas papildo įgarsintos apysakų ištraukos, kurias galite išgirsti išmaniuoju įrenginiu nuskenavę kataloge esančius QR kodus.
Sidabro skrynia : pasakaitė apie gerumą / Albertas Antanavičius. – Alytus : Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, 2022. – 144 p.
Albertas Antanavičius, daugumai dar žinomas kaip Šekspyras, yra žurnalistas, lituanistas, poetas, bardas. Tikras dzūkas iš pašaknų, apdainavęs kiekvieną numylėtą Alytaus kampelį, gyvais saitais susijęs su savo krašto žmonėmis, jis nuoširdžiai atstovauja savo miestui ir praturtina jo kultūrinį vyksmą. Šįkart Albertas Antanavičius drąsiai išbando pačią nuoširdžiausią auditoriją – vaikų.
Kupina gerumo knygelė, kaip ir dera Albertui, nuo pradžios iki pabaigos yra eiliuota. Patrauklus jauniesiems skaitytojams rašymo stilius, jautriai atskleisti, šelmiški veikėjų charakteriai ir žaismingos iliustracijos puikiai tinka visai šeimai.
Rūtos Onos Čigriejūtės kurtose subtiliose iliustracijose – ilganosis garbanius Napalys ir linksmuolė princesė, riestauodegė katė Matilda ir ožka Silva, įvairiausi paukštukai ir žolynėliai, na ir, be abejo – Balų ragana, juk pasaka be raganos būtų ne visai pasaka...
Alytus – Lietuvos kultūros sostinė, 2022. Kuriantys tiltus : tarptautinis ekslibrisų konkursas; darbų katalogas / sudarytojai: Aurelija Sukadelskaitė, Agnė Grigaliūnė. – Alytus : Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, 2022. – 1 pdf failas (43 p.)
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, būdama „Alytaus – Lietuvos kultūros sostinės 2022“ dalimi, pakvietė Lietuvos ir užsienio šalių dailininkus sukurti ekslibrisus, įprasminančius visa apjungiančius tiltus kaip Alytaus istorinę realiją arba kaip metaforą.
Elektroniniame leidinyje publikuojami tarptautiniam ekslibrisų konkursui „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022. Kuriantys tiltus“ sukurti mažosios grafikos darbai, pateikiami darbų kataloginiai duomenys, konkurso dalyvių ir prizininkų sąrašai.
Parodos kataloge galima pamatyti ekslibrisus, sukurtus 24 autorių iš įvairių šalių: Rajmund Aszkowski (Lenkija), Karoly Balajti (Rumunija), Jocelyne Benoit (Kanada), Derek Michael Besant (Kanada), Trajče Blaževski (Šiaurės Makedonija), Lolitos Braza (Lietuva), Sigutės Bronickienės (Lietuva), Aušros Čapskytės-Šarauskienės (Lietuva), Kristinos Daniūnaitės (Lietuva), Andrejs Maris Eizans (Latvija), Leszek Frey-Witkowski (Lenkija), Claudia Garcia (Argentina), Raquel Gociol (Argentina), Antano Jankausko (Lietuva), Vlado Kudabos (Lietuva), Torill Elisabeth Larsen (Norvegija), Henriko Mazūro (Lietuva), Serenos Pečiūnaitytės (Lietuva), Ovidiu Petca (Rumunija), Sigitos Saulėnienės (Lietuva), Povilo Šiaučiūno (Lietuva), Kęstučio Kazimiero Šiaulyčio (Lietuva) Irynos Koliadinos (Ukraina) ir Aubert Patric (Prancūzija).
(Ne)šventųjų gyvenimai. Alytietiškos istorijos / Kostas Poškus. - Alytus : Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, 2015. - 206 p.
Kostas Poškus yra dailininkas. Ir ne tik. Jis tapo, piešia, rašo, kartais uogauja, renka grybus, plaukia upe (dažniausiai Nemunu arba Merkiu), slidinėja ir užsiima kitais kūrybiniais darbais, džiaugsmais ir malonumais.
Dar svarbu yra tai, kad Kostas Poškus užaugo ir gyvena Alytuje. Jis yra iš vadinamųjų senųjų alytiškių, kurių genuose nežinia dėl kokių priežasčių yra užkoduotas poreikis pasakoti tikras, bet labai pagražintas istorijas.
Kosto Poškaus tekstai - tai dailininko komentarai jo tapybos darbų ir piešinių paraštėse, vaizdinės kūrybos pratęsimai, papildymai ir dialogai su ja. Šiuos rašinius galima priskirti ir esė, ir novelės, ir net po epo (tiksliau jo apmatų, kuriuos galima tituluoti „Alytietiška odisėja“) žanrui. Savo ruožtu - piešiniai nėra pasakojimų iliustracijos, tai tik, anot autoriaus, tos pačios grandinėlės dalis.
Atvirlaiškis iš Alytaus : 20 atvirukų rinkinys / sudarė: Giedrė Bulgakovienė, Lina Kamorūnaitė, Kostas Poškus. - Alytus : Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, 2011
Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos darbuotojų inicijuota idėja - praturtinti Alytaus miestą jį reprezentuojančiu, vertingu kraštotyrai atvirukų rinkiniu. Šis sumanymas subūrė draugėn vietinius fotografus, dailininkus, grafikus. Tokiu būdu pasaulį išvydo dvidešimties stilizuotų atvirlaiškių rinkinys, viename aplanke draugiškai glaudžiantis ne tik meninius fotodarbus, bet ir skenuotą kitokio pobūdžio menininkų kūrybą. Leidinio „Atvirlaiškis iš Alytaus“ kūryboje dalyvavo dešimt alytiškių - fotografai Zita Stankevičienė ir Zenonas Šilinskas, dailininkai Benjaminas Jenčius, Juozas Brusokas, Alvydas Petkevičius, Kostas Poškus, Vytautas Remeika, Loreta Skruibienė, Arūnas Vaitkus ir Zenonas Bulgakovas - ne tik tapantis, bet ir fotografuojantis gimtąjį miestą bei kiti talkininkai. Kviečiame drauge pasidairyti po Dzūkijos sostinę alytiškių menininkų akimis. Jaukius miesto fragmentus dokumentaliai tiksliai užfiksavo fotografai ir kur kas laisviau, asociatyviau interpretavo dailininkai.
Imbiero vakarai 2008 – 2010 : almanachas / sudarytoja Giedrė Bulgakovienė. – Vilnius : Eugrimas, 2011. – 189 p.
Tai antrasis kiekvienais poriniais metais Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje rengiamų respublikinių trumposios prozos festivalių „Imbiero vakarai“, skirtų rašytojo Jurgio Kunčino atminimui, almanachas. Jame – trečiųjų bei ketvirtųjų 2008-aisiais ir 2010-aisiais metais vykusių trumposios prozos skaitymų autorių Alytuje skaityti kūriniai, pranešimai, nagrinėjantys Jurgio Kunčino kūrybą bei šiandienines lietuvių trumposios prozos aktualijas, šių literatūrinių festivalių atspindžiai žiniasklaidoje ir foto kronikos fragmentai.
(Ne)gyvenimo fragmentai : eilėraščiai, šviesraščiai, sugrįžimai / Rimas Burokas. – Kaunas : Kitos knygos, 2008. – 192 p.
Rimas Burokas – legendinis tragiško likimo lietuvių poetas, hipis, keliautojas. Laisvas Rimo Buroko gyvenimas buvo neparankus brutaliai Sovietinei sistemai, todėl jį persekiojo KGB, guldė į psichiatrinę ligoninę, galiausiai įkalino už veltėdžiavimą. Mirė kalėjime 1980 m. Rimas Burokas – vienas ryškiausių 8-ojo dešimtmečio poetinių balsų, epochos atliepusios anapus geležinės uždangos vykusius Prahos pavasarį, Woodstoką, Paryžiaus revoliuciją, simbolis.
Ši knyga – tai pirmas bandymas iš nuotrupų – eilėraščių skiaučių, prisiminimų skeveldrų, kalėjimo bylos likučių – (re)konstruoti Rimo Buroko, poeto, bitniko ir hipio, o gal tiesiog XX a. 8-ojo dešimtmečio laisvės ženklo, portretą. Bet pastanga atkurti šį paveikslą – ar juolab tą laikotarpį – neišvengiamai balansuoja ties riba, kur interpretacija ima keisti tai, kas tikra. Tačiau nėra pasirinkimo. Nes užmarštis yra ir atminties iškalinimo forma, lydima vienintelės vilties, kad visa tai gali (ir turi) būti atrasta ir iš naujo perskaityta.
Šviesiosios šios knygos salos – 96 Rimo eilėraščiai. Kas dabar galėtų nuspėti, kokius jų invariantus ir kokia tvarka jis šiandien į šią knygą sudėtų? Mes, datuotus ir nedatuotus, rikiuojame juos iš pluošto, kurį išsaugojo Silva Burokienė-Kurienė, ir, ko gera, šventvagiaujame, kalbėdami veikiau apie savo įsivaizdavimus, nei apie Rimą ir jo poeziją. Rimas Burokas grįžta – negyvenimo fragmentuose, gyvenimo fragmentais. Jų neįveikė nei sistema, nei laikas. Knygą sudaro rinktinė Rimo Buroko poezija, taip pat prisiminimai, fotografijos, KGB bylų ir kitokių dokumentų faksimilės, atkuriančios autentišką epochos paveikslą.
Gyvas J. Kunčino pėdsakas : kompaktinė plokštelė / sudarytojas: Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka. Bibliografijos skyrius. - Alytus : Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, 2006-2007
Bibliografių Daivos Ivoškienės ir Ilonos Krupavičienės sudarytos kompaktinės plokštelėje „Gyvas J. Kunčino pėdsakas“ esantys visateksčiai dokumentai, liudijantys J. Kunčino gyvenimo ir kūrybos kelią, sugrupuoti į dvi dalis. Pirmąją dalį sudaro rankraštiniai dokumentai – nuskenuoti rašytojo kūrybos rankraščiai, laiškai, piešiniai, laisvalaikiu kurti satyriniai – humoristiniai savilaidos leidiniai. Dalis rankraščių rašyti ranka, kita dalis - rašomąja mašinėle, kuri buvo neatskiriama J. Kunčino gyvenimo palydovė. Antrojoje dalyje pateikiama tekstinė informacija apie rašytoją ir jo kūrybą, publikuota periodiniuose leidiniuose. Didesniąją kompaktinės plokštelės turinio dalį sudaro mūsų bibliotekoje sukaupta informacija, tačiau naudotasi ir Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos fondais, Nacionalinės bibliografijos duomenų banku bei bibliografine Lietuvos periodinės spaudos straipsnių baze.
Apie rašytoją bei jo kūrybą surinkti straipsniai ne tik lietuvių, bet ir užsienio kalbomis (anglų, latvių, lenkų, prancūzų, rusų, vokiečių). Galima susipažinti su daugelio J. Kunčino knygų recenzijomis, taip pat pokalbiais, prisiminimais. Periodinių leidinių bibliografiniame sąraše - 310 pozicijų, tiek pat nuskenuota ir visateksčių dokumentų. Medžiaga suskirstyta temomis (pvz.: „Pokalbiai su rašytoju“, „J. Kunčinas - apie save“, „Jurgis Kunčinas ir Alytus“, „Apie kūrybą“, „Recenzijos“ ir kt).
Gyvas J. Kunčino pėdsakas. II d. Gyvenimo stebėtojo užrašai : kompaktinė plokštelė / sudarytojas: Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka. Bibliografijos skyrius. - Alytus : Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, 2007
Antroji kompaktinė plokštelė sudaryta panašiu principu kaip ir pirmoji. Nuskenuoti pilnateksčiai dokumentai suskirstyti temomis. Šią kompaktinę plokštelę sudaro šešios dalys – „Poezija“, „Poezija apie Alytaus kraštą“, „Grožinė proza apie Alytaus kraštą“ „Grožinė proza“, „Grožinė proza užsienio kalbomis“ bei „J. Kunčinas recenzentas“.
Kompaktinėje plokštelėje „Gyvenimo stebėtojo užrašai“ galima rasti daugumą rašytojo publikacijų, spausdintų periodikoje. Surinkta medžiaga parodo literato kūrybos įvairovę ir gausą. Tai – eilėraščiai, novelės, apsakymai, prisiminimai, recenzijos, daugybė publicistinių straipsnių, kurie atskleidžia J. Kunčiną kaip šmaikštų, giliai mąstantį bei ironiją mėgusį žmogų.
J. Kunčinas įvairiuose dienraščiuose bei kultūriniuose leidiniuose išspausdintuose publicistikos kūriniuose gvildeno aktualias politines, kultūrines bei socialines temas. Taip pat galima susipažinti su rašytojo recenzijomis lietuvių bei užsienio autorių kūriniams. Nemenka dalis periodikoje publikuotos literatūros skirta rašytojo gimtajam miestui – Alytui.
Plokštelėje pateikiamas periodinių leidinių bibliografinis sąrašas, kurį sudaro 982 pozicijos.
Renkant informaciją, naudotasi mūsų bibliotekoje sukaupta kraštotyros kartoteka, Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos elektroniniu katalogu, Nacionalinės bibliografijos duomenų banku bei bibliografine Lietuvos periodinės spaudos straipsnių baze, taip pat nemažai perversta senųjų Alytaus miesto periodinių leidinių komplektų Alytaus rajono viešosios bibliotekos kraštotyros skaitykloje. Labai nuoširdžios ir geranoriškos pagalbos sulaukta iš Vilniaus A. Mickevičiaus bibliotekos darbuotojų.
Baltoji idilė : jaunimo kūrybos rinkinys / projekto vadovas Arnas Stučinskas. – Alytus : Alytaus spaustuvė, 2007. – 58 p.
Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos prieglobstyje veikiančiame „Baltos varnos“ salone susibūręs kūrybingas, besidomintis literatūra jaunimas ėmėsi aktyvios veiklos ir 2007 metais savarankiškai įkūrė sambūrį „Baltoji idilė“. Jaunieji bendraminčiai, laisvai ir demokratiškai bendraudami, organizavo kultūrinius renginius, diskusijas, mokymus. Kupini jaunatviško veržlumo, turėdami daugybę kūrybinių idėjų ir ką tik užsimezgusių literatūrinių bandymų, subrandino mintį išleisti savo kūrybos rinktinę. Nors ir nedidelės apimties, šis jaunimo kūrybos almanachas, talpina savyje net trylikos autorių poezijos ir prozos tekstus, kurie vieniems iš jų yra tiesiog miela saviraiška, o kitiems - galbūt, net rimto literatūrinio kelio pradžia.
Imbiero vakarai 2004 – 2006 : almanachas / sudarytoja Giedrė Bulgakovienė. – Vilnius : Eugrimas, 2007. – 207 p.
Nuo 2004-ųjų, kiekvienais poriniais metais, Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje rengiami respublikiniai trumposios prozos festivaliai „Imbiero vakarai“, skirti rašytojo Jurgio Kunčino atminimui. Nors svarbiausias šių festivalių tikslas – trumposios prozos žanrų globa ir populiarinimas, jų formatas netelpa vien tik literatūrinių skaitymų rėmuose. Paprastai keletą dienų vykstanti veikla būna perpinta kultūrinių renginių, susitikimų, diskusijų, neformalių akcijų, performansų ir kt. Tokia įvairialypė festivaliuose nuskambėjusių tekstų ir pamatytų vaizdų kronika, papildyta Jurgio Kunčino kūrybą bei prozą kaip žanrą nagrinėjančiomis publikacijomis, kas ketveri metai išleidžiama almanachu. Pirmajame almanache publikuojami 2004-aisiais ir 2006-aisiais metais vykusių respublikinių trumposios prozos skaitymų dalyvių – profesionalių ir literatūrinę karjerą dar tik pradedančių autorių – novelės, miniatiūros, esė.