Vykdyti projektai
Straipsnio indeksas
2023 m.
Audiovizualinė paroda BALTŲJŲ SŪRIŲ NAKTIS
Audiovizualinė paroda ,,Baltųjų sūrių naktis" - naujas būdas pažvelgti į rašytojo Jurgio Kunčino kūrybą ir Alytų.
Projekto metu buvo sukurtos viena kitą papildančios vidaus ir lauko ekspozicijos su garsiniu apipavidalinimu. Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka pakvietė žiūrovą ne tik pasigrožėti senojo Alytaus vaizdais, bet ir susipažinti su apysakų rinkinio ,,Baltųjų sūrių naktis" kūriniais. Tai - pirmoji tokio formato paroda, skirta Jurgio Kunčino kūrybos pristatymui. Projekto metu buvo sudarytas ir išleistas elektroninis parodos katalogas, toliau naudojamas bibliotekos edukacinėje veikloje.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė.
„Dėmesio! Dvi kartos traukinyje“
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka pakvietė į jau 5-tąjį netradicinio formato renginių ciklą „Dėmesio! Dvi kartos traukinyje“. Nuo rugsėjo iki lapkričio Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje apsilankė net 14 įdomių šiuolaikinės literatūros kūrėjų, ekspertų bei muzikos atlikėjų, atstovaujančių skirtingoms kartoms. Renginiai vyko originaliai – improvizuotoje traukinio kupė, kur atsitiktiniai pakeleiviai mezgė aštrias minčių dvikovas, kur viena kitą papildė ar kontrastavo proza, poezija ir muzika. Renginiai buvo tiesiogiai transliuojami internetu.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė
„Skaitykla Tavo kieme“
Projekto tikslas - vaikams sukurti saugią ir kokybišką meniniais potyriais pagrįstą erdvę arčiau jų namų. Skaityklų metu vaikai galėjo išbandyti šešias skirtingas meno rūšis devyniose kūrybinėse dirbtuvėse. Edukatoriai vaikams suteikė galimybę ne tik išlaisvinti savo vaizduotę, bet ir mėgautis savo pačių pagamintais kūriniais.. Visos edukacijos ir priemonės vaikams buvo nemokamos. Vienas susitikimas (dešimtasis) buvo išskirtinis, nes vaikai turėjo galimybę susitikti su Kęstučiu Rutkausku bei jo šunų dresūros klubo „Cerberis“ augintiniais. Pastarojo užsiėmimo metu sunkiai skaitantys vaikai galėjo išmėginti jiems dar nepažintą skaitymo lavinimo sritį - kaniterapiją: skaitymą šunims. Kiekvienos edukacijos metu vaikai išmoko naujų dalykų. Organizacijos „Langas į ateitį“ dėka, vaikai buvo supažindinti su saugiu elgesiu internete, suprato, kaip svarbu nesidalinti asmenine informacija apie save ir savo artimuosius.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė
„Paukštukai ir būžukai“
Projekto metu buvo išleista smagi dzūkiška knygelė „Paukštukai ir būžukai“, kurią sukūrė dzūkiškos tarmės puoselėtoja Svetlana Žadeikienė. Knygelė atvėrė vaikams gražios senelių ir prosenelių kalbos lobius, paskatino juos skaityti, o jei dar nemoka – klausyti. Trumpi dzūkiški eilėraštukai apie gražius ir įdomius dalykus, iliustruoti vaikų piešiniais, kviečia šią knygelę kasdien paimti į rankas.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė
„Dzūkeliai skaito an suolalio“
Kas pasakė, kad dzūkų šnekta nuobodzi ir nemadzynga?
Projekto metu vaikai buvo paskatinti atrasti dzūkų tarmės grožį, savitumą, pasiklausyti ir sukurti tarmiškų pasakų, išbandyti liaudies amatus, pasiklausyti dzūkiškos muzikos, turiningai praleisti laisvalaikį. Šio projekto, skirto vaikams iki 14 m., veiklomis siekta stiprinti regioninį identitetą, didinti dzūkuojančių jaunų žmonių skaičių, skatinti dzūkiškosios kultūros puoselėjimą, tarmės vartojimą bei parodyti, jog dzūkiškoji kultūra gali būti žaisminga ir šiuolaikiška.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė
2022 m.
„Alchemija. Miesto identiteto paieškos“: Tarptautinis ekslibrisų konkursas „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022. Kuriantys tiltus“
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka paskelbė ekslibrisų konkursą ir pakvietė Lietuvos ir užsienio šalių dailininkus sukurti ekslibrisus, įprasminančius visa apjungiančius tiltus kaip Alytaus istorinę realiją arba kaip metaforą.
Buvo surengtas tarptautinis ekslibrisų konkursas ir paroda „Kuriantys tiltus“. Konkursui sukurtus knygos ženklus atsiuntė dvidešimt keturi mažosios grafikos meistrai iš Lietuvos ir kitų šalių – Argentinos, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Prancūzijos, Rumunijos, Šiaurės Makedonijos ir Ukrainos. Specialiai išleistame parodos kataloge – elektroniniame leidinyje – publikuojami visi tarptautiniam ekslibrisų konkursui „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022. Kuriantys tiltus“ sukurti mažosios grafikos darbai, pateikiami darbų kataloginiai duomenys, konkurso dalyvių ir prizininkų sąrašai.
Projektą finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Alytaus miesto savivaldybė.
Tarptautiniai trumposios prozos skaitymai „Imbiero vakarai-2022“
Nuo pat 2004-ųjų per visą šio tęstinio projekto gyvavimą skaitymus lydi dedikacija Jurgiui Kunčinui. Dvi dienas trunkantis kultūrinių įvykių sūkurys publiką įtraukia į visuotinį, Jurgio Kunčino žodžiais tariant, „skaitymo šišą“.
2022-aisiais įvyko jau dešimtieji tarptautiniai trumposios prozos skaitymai „Imbiero vakarai“ – ypatingi ne tik sukaktimi, bet ir išlaikytu svarbiausiuoju savitumu – naujai sukurtais, dar niekur nepublikuotais tekstais.
Renginių cikle „Imbiero vakarai-2022“ surengta: konkursas trumposios prozos kūrėjams (geriausių kūrinių autoriams įteiktos premijos), dvi prozos garsinių skaitymų publikai popietės ir vienas „Naktinių skaitymų“ renginys, pranešimų ciklas „Atminimo valanda“, literatūrinis-muzikinis susitikimas „Laureato valanda“, interaktyvi meno akcija dalyviams ir publikai, akustinės muzikos vakaras ir vaizduojamojo meno paroda. Išleistas specialus „Imbiero vakarų-2022“ leidinys – laikraštis „Imbiero tiesa“. Trumposios prozos skaitymų medžiaga publikuojama interneto tinklapyje.
Projektą finansavo: Alytaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.
„Sidabro skrynia. Alberto Antanavičiaus eiliuotos pasakaitės vaikams kūryba, leidyba ir sklaida“
Projekto sumanymas – paskatinti suaugusiuosius šeimos narius skaityti kartu su vaikais lietuvių autorių leidinius ir taip sukurti savitus knygų skaitymo ritualus, auginančius būsimąjį skaitytoją.
Šiuo projektu inicijuota ir išleista Alberto Antanavičiaus eiliuota pasakaitė-romanas „Sidabro skrynia, arba Pasakaitė apie gerumą“ (tiražas – 500 egz.), skirta ne tik vaikams, bet ir visai šeimai. Knygą redagavo mokytoja Rita Ališauskienė, maketavo Rokas Gelažius, iliustravo dailininkė Rūta Ona Čigriejūtė. Leidinių sklaida vyko Alytaus miesto ugdymo įstaigose ir kitur.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė.
„Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022“
Visuotiniame „Alytaus – Lietuvos kultūros sostinės 2022“ vyksme Jurgio Kunčino viešoji biblioteka kuravo (Ne)pastatytų tiltų platformą. Ieškota miesto identiteto – dedikacijų Dzūkijos sostinei: alytietiškų impresijų, vaizdų ir veidų. Buvo surengta: Kosto Poškaus grafikos paroda su literatūrinėmis parafrazėmis „Alytietiškos impresijos vaizdu ir žodžiais“, Arūno Vaitkaus šaržų paroda „Nusišypsok ir būsi gražus“, Vytauto Daraškevičiaus fotografijų paroda „Alytus – kaip sentimentas“, Alytuje gyvenusio ir kūrusio tapytojo Raimondo Navakausko ikonografijos paroda bei rašytojos Irenos Buivydaitės-Kupčinskienės kūrybos vakaras „Nuo vienos pirmųjų lietuviškų meilės romanų rašytojos iki skaitomiausios lietuvių autorės šalies bibliotekose“.
Projektą finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Alytaus miesto savivaldybė.
2021 m.
„Dėmesio! Dvi kartos traukinyje“
Šiuolaikinė lietuvių literatūra pateikiama skubančiam žmogui priimtina, patrauklia forma - įvairių kartų rašytojų ir literatūros žinovų diskusijos vyksta improvizuotoje traukinio kupė, sukuriant neformalią, gyvą atmosferą, literatūrines diskusijas papildant geros muzikos intarpais. Muzikos ir literatūros sinergija, drąsūs „suporavimai“ (pvz. šiuolaikinės skrabalų interpretacijos ir poezija) padeda pasiekti netiesioginį rezultatą – žmonės, specialiai atėję pasiklausyti populiarių muzikantų, kartu įsitraukia ir į pokalbius apie literatūrą, poezijos skaitymus. Ir jiems patinka!
Projektas yra tęstinis, organizuojamas nuo 2015 metų kiekvienais neporiniais metais, remiamas Alytaus miesto savivaldybės ir Lietuvos kultūros tarybos.
„Senojo Alytaus atodangos menant Jurgį Kunčiną“
Šiuo projektu siekiama jaunosios kartos ir vyresniojo amžiaus alytiškius bei miesto svečius paskatinti domėtis istorinėmis lankytinomis miesto vietomis, pateikiant apie jas svarbesnius ir įdomesnius istorinius faktus, literatūrinius tekstus, legendas, vaizdinę informaciją. Vykdoma edukacinė veikla, susijusi su alytiškio literato ir vertėjo Jurgio Kunčino gyvenimu ir kūryba – tai dar viena galimybė atgaivinti rašytojo literatūrinio gyvavimo pėdsaką. Vizualiniais momentais ir autorinių dainų sukūrimu stiprinamas Alytaus, kaip Jurgio Kunčino miesto, įvaizdžio kūrimas.
Projektą finansavo Alytaus miesto savivaldybė.
„Pažangi biblioteka jaunimui“
Projekto veiklos skirtos jaunimui nuo 14 iki 29 metų. Integruojant kūrybines-terapines edukacijas bei išmaniąsias technologijas buvo plečiama jaunuolių saviraiška, stiprinama socializacija ir mažinama kultūrinė atskirtis. Projekto priemonės padėjo kurti saugią, tobulėjimą skatinančią erdvę bei gerinti jaunimo laisvalaikio užimtumo paslaugas.
Projektą finansavo Alytaus miesto savivaldybė.
„Autizmo spektro ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems asmenims draugiškų bibliotekų tinklo diegimas“
Antraisiais projekto įgyvendinimo metais buvo kuriamos naujos paslaugos autizmo spektro (ASS) ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems lankytojams. Parengtos ir įdiegtos priemonės, palengvinančios šių žmonių lankymąsi bibliotekoje, įdiegta galimybė susikurti bendravimo kortelių rinkinį.
Tęstiniu projektu įgyvendinama iniciatyva „Biblioteka visiems“ – siekiama plačiau atverti Lietuvos viešųjų bibliotekų duris skirtingų poreikių turintiems lankytojams. Projektas finansuojamas LR kultūros ministerijos lėšomis.
„Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga skaitmeninė bendruomenė“
Tęstinis projektas buvo aktualus tiems, kurie pageidavo pagerinti savo skaitmeninius įgūdžius, išmokti geriau naudotis įvairiomis e. paslaugomis, daugiau sužinoti apie asmeninių duomenų apsaugą ir pan. 2021 metais įvykdytos paskutinės šio projekto veiklos paskatino alytiškius išmaniau ir atsargiau naudotis informacinėmis technologijomis bei internetu ir pritaikyti įgytas žinias savo asmeniniame gyvenime ar karjeroje.
Skaitmeninio raštingumo mokymams bibliotekoje nestigo susidomėjimo iki pat projekto pabaigos. Bibliotekos darbuotojų pagalba, konsultacijomis ir mokymais per metus realiai ar virtualiai pasinaudojo daugiau nei 272 žmonės.
Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
„Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“
Tęstinio projekto metu bibliotekos lankytojams suteikta galimybė išbandyti įvairias technologijas: naudotis technine ir programine įranga darbui su vaizdo ir garso bei grafine medžiaga, robotikos ir programavimo rinkiniais ir kt. įrenginiais. 2021 metais Jaunimo erdvės lankytojus labiausiai pradžiugino nauja, pažangesnė virtualios realybės įranga.
Projektas finansuojamas iš 2014–2020 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų veiksmų programos.
2020 m.
„Mobiliųjų aplikacijų kūrimo studija: virtualus turistinis maršrutas/žemėlapis „Literatūrinis Alytus: vietos ir vardai“
Projekto tikslas – pasitelkiant išmaniąsias technologijas prisidėti prie Alytaus miesto kultūros ir literatūros paveldo išsaugojimo, populiarinti susidomėjimą Alytaus krašto rašytojais ir su jais susijusiomis lankytinomis vietomis. Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba, Alytaus miesto savivaldybė.
Projekto metu buvo sukurta mobilioji programėlė, skatinanti literatūrinį turizmą. Atrinkti iškiliausi Alytaus miesto rašytojai bei su jais susiję lankytini objektai ir sudėlioti į aktyvų maršrutą – literatūrinius kelius. Taip pat buvo parengti virtualūs mobiliųjų programėlių kūrimo mokymai jaunimui. Juos išklausę inovatoriai turėjo galimybę įgytas žinias pritaikyti praktiškai.
„IX trumposios prozos skaitymai „Imbiero vakarai-2020“
Tai jau devintąjį kartą kas dveji metai surengiamas dviejų dienų trumposios prozos festivalis kraštiečio rašytojo Jurgio Kunčino atminimui, kurį remia Alytaus miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.
2020 metais šiame projekte buvo suorganizuoti devyni virtualūs renginiai ir interaktyvios veiklos dalyviams bei publikai. Visuomenei buvo pristatyta kokybiška, kritikų pripažinta šiuolaikinė lietuvių ir užsienio literatūra, vyko garsiniai jos skaitymai. Surengta tradicinė atminimo valanda. Į projekto veiklas buvo įtraukti ne tik profesionalūs, bet ir debiutuojantys autoriai. Literatūrinius renginius papildė tarptautinio žinomumo atlikėjų muzika, vizualiųjų menų paroda bei meno akcija dalyviams ir publikai.
„Kas pasakė, kad skaityti nuobodu ir nemadinga?“
Projekto tikslai: skatinti skaitymą, domėjimąsi literatūra, mažinti socialinę atskirtį, didinti prasmingo laisvalaikio įvairovę ir prieinamumą Alytuje, paskatinti vaikus ir jaunimą siekti savo užsibrėžtų tikslų, didinti popamokinį užimtumą, lavinti bendravimo ir socialinius įgūdžius, stiprinti tarpsritinį bendradarbiavimą tarp įstaigų, dirbančių su vaikais ir jaunimu.
Projekto metu vyko susitikimai su rašytojais, populiariais nuomonės formuotojais ir kitokia kultūrinė veikla. Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė.
„Autizmo spektro ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems asmenims draugiškų bibliotekų tinklo diegimas“
Projekto metu bibliotekos duris papuošė išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus, nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekos ketinimą didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją.
Pirmaisiais projekto įgyvendinimo metais buvo tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos Autizmo spektro (ASS) ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems lankytojams. Parengtos ir įdiegtos priemonės, palengvinančios šių žmonių lankymąsi bibliotekoje.
Projektą finansavo LR kultūros ministerija.
„Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga skaitmeninė bendruomenė“
Projekte numatytomis priemonėmis buvo siekiama padėti gyventojams išmokti efektyviai, saugiai, atsakingai naudotis informacinėmis technologijomis bei internetu ir jo teikiamomis galimybėmis.
Veiklos adresuotos vietos bendruomenėms ir gyventojams, kurie vis dar nesinaudoja ar minimaliai naudojasi internetu, taip pat tiems, kurie nori pagerinti savo skaitmeninius įgūdžius, išmokti geriau naudotis įvairiomis e. paslaugomis, daugiau sužinoti apie asmeninių duomenų apsaugą ir pan.
Gyventojams buvo sudaryta galimybė dalyvauti nemokamuose skaitmeninio raštingumo mokymuose. Ši priemonė sulaukė nemažo susidomėjimo ir aktyvumo. Alytuje bibliotekos darbuotojų pagalba, konsultacijomis ir mokymais per metus realiai ar virtualiai pasinaudojo daugiau nei 940 žmonių.
Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
„Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“
Projekto metu buvo sukurta galimybė mūsų miesto gyventojams pasinaudoti tokiomis technologijomis, kurių jie savo namų ūkiuose dar neturi. Bibliotekos lankytojai galėjo laisvai naudotis technine ir programine įranga darbui su vaizdo ir garso bei grafine medžiaga, asmenų inžinerinius gebėjimus lavinančiais konstruktoriais, robotikos rinkiniais ir kt. įrenginiais.
Projektas finansuojamas iš 2014–2020 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų veiksmų programos.
2019 m.
„Interaktyvi Miesto sodo skaitykla“
Projekto tikslas – didinti Alytaus miesto bendruomenės prasmingo laisvalaikio užimtumo įvairovę ir prieinamumą. Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba, Alytaus miesto savivaldybė.
Buvo sukurta mobili laisvalaikio, saviraiškos ir edukacijos erdvė. Šiltuoju sezonu ji veikė Miesto sode, taip pat buvo perkeliama į mieste vykstančias šventes. Bendruomenei buvo sudaryta galimybė patraukliai ir patogiai „kultūrintis“ - skaityti, mokytis, lavinti įgūdžius, smagiai leisti laiką su šeima ar bendraminčiais. Buvo rengiamos „Miesto sodo murmesių“ valandos, kurių metu pristatytos dzūkų krašto savastį atskleidžiančios legendos, padavimai ir šiuolaikinių autorių kūryba.
„Dėmesio! Dvi kartos traukinyje!“
Tęstinis projektas, nuo 2015 metų organizuojamas kiekvienais neporiniais metais. Specialiai sukurtoje traukinio kupė susitiko žinomos asmenybės ir vyko skirtingų kartų diskusija šiuolaikinės lietuvių literatūros tema. Kiekviename renginyje skambėjo gyvai atliekamos muzikos intarpai. Projektas pritraukė žinomus vardus, geriausių šiuolaikinės lietuvių literatūros pavyzdžių autorius, profesionalius ir charizmatiškus literatūros kritikus ir pripažintus muzikos atlikėjus. Renginių ciklą finansavo: Lietuvos kultūros taryba, Alytaus miesto savivaldybė.
„Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga skaitmeninė bendruomenė“
Projekto tikslas – padėti gyventojams išmokti efektyviai, saugiai, atsakingai naudotis informacinėmis technologijomis bei internetu ir jo teikiamomis galimybėmis. Veiklos adresuotos vietos bendruomenėms ir gyventojams, kurie vis dar nesinaudoja ar minimaliai naudojasi internetu, taip pat tiems, kurie nori pagerinti savo skaitmeninius įgūdžius, išmokti geriau naudotis įvairiomis e. paslaugomis, daugiau sužinoti apie asmeninių duomenų apsaugą ir pan. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
„Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“
Projekto metu atnaujinta bibliotekos kompiuterinė ir programinė įranga. Buvo sukurta galimybė pasiūlyti tokias technologijas, kurių gyventojai ar namų ūkiai dar neturi – buvo sukurtos naujos darbo vietos darbui su vaizdo ir garso bei grafine medžiaga, asmenų inžinerinius gebėjimus lavinančiais konstruktoriais, robotikos rinkiniais ir kt. įrenginiais. Projektas finansuojamas iš 2014–2020 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų veiksmų programos.
2018 m.
„Ex libris. 100 mūsų laisvės vizijų“
Tai - tarptautinis ekslibrisų konkursas ir paroda, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio paminėjimui. Mažosios grafikos meistrai sukūrė knygos ženklus, įprasminančius su šia garbinga data susijusių mūsų šalies ir Alytaus miesto istorinių įvykių bei asmenybių atminimą.
Projektui adresuoti mažosios grafikos kūriniai atkeliavo ne tik iš įvairių Lietuvos kampelių, bet ir iš Latvijos, Ukrainos, Rumunijos ir net tolimosios Meksikos. Paroda „Ex libris. 100 mūsų laisvės vizijų“ buvo įkurdinta demokratiškiausioje bibliotekos erdvėje – fojė, kurioje kasdien apsilanko keletas šimtų lankytojų. Specialiai išleistame parodos kataloge publikuojamas visas konkursui pateiktų darbų keturiasdešimtukas. Projektą finansavo Alytaus miesto savivaldybė.
„Dainuojamosios poezijos koncertas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio proga“
Projekto tikslas – įprasminti Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį. Šia atmintina proga buvo suorganizuotas laisvės dainų vakaras. Koncerte skambėjo ir autentiškos lietuvių liaudies dainos, ir autorinė kūryba. Projektą finansavo Alytaus miesto savivaldybė.
„Imbiero vakarai - 2018“
Tai aštuntąjį kartą kas dveji metai organizuojami dviejų dienų trumposios prozos skaitymai kraštiečio rašytojo Jurgio Kunčino atminimui (antrąkart – tarptautiniai). Projekto veiklos populiarina ne tik lietuvių literatūrą, bet ir supažindina su kitų šalių autoriais, skatina kūrybą ir skaitymą.
Dviejų dienų skaitymo skatinimo renginių cikle buvo suorganizuota 13 renginių ir interaktyvių veiklų. Publikai buvo pristatyta kokybiška, kritikų pripažinta šiuolaikinė lietuvių ir užsienio literatūra, vyko garsiniai jos skaitymai ir gyvas bendravimas su autoriais. Specialiai „Imbiero vakarų“ konkursui (dieniniams ir naktiniams skaitymams) lietuvių ir užsienio autoriai sukūrė 23 kūrinius, 5 iš jų buvo išversti į lietuvių kalbą iš rusų, latvių, ukrainiečių kalbų. Geriausio trumposios prozos kūrinio autoriui Alytaus miesto vardu įteikta pagrindinė Jurgio Kunčino premija (įteikiama nuo 2004-ųjų metų). Projektą finansavo: Alytaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.
„Kas pasakė, kad skaityti nuobodu ir nemadinga?!!-VI“
Projekto metu vaikai ir jaunimas dalyvavo susitikimuose su žinomais lietuvių literatūros rašytojais, turėjo galimybę susipažinti su jų kūryba ir asmenybėmis. Kiekvieno susitikimo metu vyko kūrybinės dirbtuvės. Vienos buvo orientuotos į vaikų ir jaunimo kūrybiškumo skatinimą, vaizduotės lavinimą, smagias, atpalaiduojančias užduotis, o kitos buvo skirtos savęs pažinimui, jausmų, emocijų išlaisvinimui. Šie susitikimai ir kūrybinės dirbtuvės prisidėjo prie vaikų ir jaunimo kūrybingo laisvalaikio praleidimo, literatūrinio ir kultūrinio išprusimo, skatino bendravimą ir bendradarbiavimą. Projektą finansavo Alytaus miesto savivaldybė.
„Menų laboratorija“
Projekto tikslas – prisidėti prie Alytaus miesto socialinio paribio jaunimo kultūrinės saviraiškos ugdymo, socializacijos stiprinimo bei gerinti edukacines, savišvietos, užimtumo paslaugas bibliotekoje. Projekto metu vyko įvairios veiklos, skirtos jaunuoliams nuo 11 iki 20 metų: kūrybinės piešimo, koliažų, tapybos, chna ornamentikos dirbtuvės, parodos, susitikimai ir motyvaciniai pokalbiai su daug pasiekusiomis asmenybėmis. Projektą finansavo Alytaus miesto savivaldybė.
2017 m.
„Jurgio Kunčino gimimo 70-mečio jubiliejus“
Surengtas literatūrinis-muzikinis-pažintinis vakaras „Jurgiui Kunčinui – 70“. Foto prisiminimai, teatralizuoti rašytojo autobiografijos fragmentai, pažintinė jo kūrybos studija, faktų ir įvykių apžvalga, „Įvairiakalbis „Tūlos“ skambesys“ ir kiti įdomūs mažmožiai buvo skirti mylimo kraštiečio rašytojo Jurgio Kunčino gimimo 70-mečiui. Projektą finansavo Alytaus miesto savivaldybė.
„Ekslibrisų konkursas, skirtas Jurgio Kunčino gimimo 70-mečiui“
Projekto tikslas - įprasminti poeto, eseisto, vertėjo, vieno žymiausių lietuvių prozininkų po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo Jurgio Kunčino asmenybę, jo gyvenimo ir literatūrinės veiklos vietas, sukurti su jo asmenybe ir kūriniais susietus knygos ženklus. Buvo suorganizuotas ekslibrisų kūrybos konkursas profesionaliems dailininkams iš visų Lietuvos regionų bei Alytaus moksleiviams, surengta darbų paroda, išleistas knygų skirtukų rinkinys. Projektą finansavo Alytaus miesto savivaldybė.
„Dėmesio! Dvi kartos traukinyje“
Lietuvos kultūros tarybos ir Alytaus miesto savivaldybės finansuotas šiuolaikinės lietuvių literatūros populiarinimo ir skaitymo skatinimo projektas. Improvizuotoje traukinio kupė susitiko ir diskutavo žinomos literatūrinio ir muzikinio pasaulio asmenybės bei vyko kartų dialogas. Buvo orientuojamasi į šiuolaikiškumą ir literatūros kokybę. Neįprasto formato literatūriniai-muzikiniai renginiai sulaukė bendruomenės susidomėjimo.
„Kas pasakė, kad skaityti nuobodu ir nemadinga?!!-V“
Projekto metu Alytaus vaikai ir jaunimas turėjo galimybę susitikti su žinomais lietuvių literatūros rašytojais, sudalyvauti jų rengiamose edukacinėse veiklose: komiksų dirbtuvėse, „Bendravimo rate“, pažintyje su neregių pasauliu ir kitose. Buvo surengtos 6 darbų parodos. Projekto veiklos prisidėjo prie vaikų ir jaunuolių skaitymo skatinimo, kūrybiškumo ir saviraiškos ugdymo bei socialinę atskirtį patiriančių grupių integracijos. Projektą finansavo Alytaus miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.
2016 m.
Tarptautiniai trumposios prozos skaitymai „Imbiero vakarai-2016“
Septintą kartą surengti skaitymai, skirti kraštiečio rašytojo Jurgio Kunčino atminimui, tapo tarptautiniais - trumposios prozos kūrinius Alytuje pristatė autoriai ne tik iš Lietuvos bet ir iš užsienio.
Renginių cikle „Imbiero vakarai-2016“ įvyko trumposios prozos kūrinių konkursas, garsiniai skaitymai, tradicinė Jurgio Kunčino valanda, kūrybinės dirbtuvės, paskaitos, parodų atidarymai, akustinės muzikos vakaras ir kiti kultūriniai įvykiai. Nuolatinę Jurgio Kunčino kambario ekspoziciją papildė asmeninės rašytojo bibliotekos leidinių su dedikacijomis kolekcija. Išleistas specialus „Imbiero vakarų-2014“ leidinys – laikraštis „Imbiero tiesa“. Trumposios prozos skaitymų medžiaga publikuojama interneto tinklapyje.
Projektą finansavo: Alytaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.
„Išmanioji biblioteka jaunimui“
Projekto tikslas - prisidėti prie Alytaus miesto jaunimo saviraiškos ugdymo, socializacijos stiprinimo, kuriant saugią, tobulėjimą skatinančią erdvę bei gerinant edukacines, savišvietos ir užimtumo paslaugas bibliotekoje. Projektas iš dalies finansuotas Alytaus miesto savivaldybės ir Pasaulio bibliotekų programos lėšomis.
Buvo tęsiamos 2015 metais pradėtos projekto veiklos ir vykdomos naujos, suorganizuota 36 kultūrinio ir lavinamojo pobūdžio renginiai. Bibliotekoje įdiegtos dvi naujos paslaugos: „Internetas į namus“ ir mobili vasaros skaitykla. Vyko įvairūs mokymai ir paskaitos. Pirmojo Alytaus filiale įkurta Mažoji jaunimo erdvė.
„Kas pasakė, kad skaityti nuobodu ir nemadinga?!-IV“
Alytaus vaikai turėjo galimybę dalyvauti nuotaikingame spektaklyje-žaidime „Aplink pasaulį“ ir išlaisvinti savo vaizduotę. Vyko susitikimai su žinomais rašytojais, surengtos kūrybinės dirbtuvės, darbų parodėlės. Galimybė susitikti su pamėgtų knygų autoriais paskatino vaikų norą skaityti, leido iš arčiau susipažinti su šiuolaikinių lietuvių autorių kūryba. Projekto veiklos prisidėjo prie vaikų akiračio plėtros, turiningo laisvalaikio praleidimo, įtraukė juos į kūrybinę veiklą.
Projektas iš dalies finansuotas Alytaus miesto savivaldybės.
2015 m.
„Alytietiškos istorijos. (Ne)šventųjų gyvenimai-II“
Pagal pirmajame projekto etape atliktą maketą išleistas savitas, reprezentatyvus leidinys – Kosto Poškaus literatūrinių ir meninių darbų rinkinys „(Ne)šventųjų gyvenimai. Alytietiškos istorijos“. Surengtas knygos pristatymo renginys bei autoriaus kūrybinių darbų paroda. Tęsiama leidinio populiarinimo ir sklaidos veikla.
Projektą parėmė Alytaus miesto savivaldybė.
„Dėmesio! Dvi kartos traukinyje“
Projektu buvo siekiama aktyvinti įvairių visuomenės kartų susidomėjimą šiuolaikine lietuvių literatūra bei mažinti kultūrinę sostinės ir Alytaus regiono atskirtį. Alytaus miesto savivaldybei ir Lietuvos kultūros tarybai skyrus finansavimą, suorganizuoti trys literatūriniai/muzikiniai renginiai: 1 – grožinės literatūros istorine tematika, 1 – poezijos, 1 – prozos. Kiekvienas renginys vyko diskusijos forma improvizuotoje traukinio kupė, kurioje susitiko žinomos asmenybės ir vyko skirtingų kartų dialogas apie literatūrą. Diskusijas papildė muzikiniai intarpai.
„Kas pasakė, kad skaityti nuobodu ir nemadinga?!-III“
Alytaus vaikams suteikta galimybė dalyvauti edukaciniuose spektakliuose, kūrybinėse dirbtuvėlėse, aplankyti lėlių teatro fondų parodą, susitikti su vaikų rašytojais ir knygų iliustruotojais. Projekto veiklos paskatino vaikų norą skaityti, įtraukė juos į įvairialypę kūrybinę veiklą, aktyvią pažintį su šiuolaikinių lietuvių autorių kūryba, sudomino lėlių teatru. Papildomomis priemonėmis atnaujinta vaikų ir jaunimo erdvė bibliotekoje.
Projektą finansavo: Alytaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.
„Išmanioji biblioteka jaunimui“
Projekto tikslas - prisidėti prie Alytaus miesto jaunimo saviraiškos ugdymo, socializacijos stiprinimo, kuriant saugią, tobulėjimą skatinančią erdvę bei gerinant edukacines, savišvietos ir užimtumo paslaugas bibliotekoje. Projektas iš dalies finansuotas Alytaus miesto savivaldybės ir Pasaulio bibliotekų programos lėšomis.
Centrinėse bibliotekos patalpose įkurta „Išmanioji jaunimo erdvė“. Joje teikiamos šios nemokamos galimybės: dirbti kompiuteriu, naudotis planšetiniais kompiuteriais su elektroninių knygų skaityklėmis, klausytis muzikos ar audio knygų, žiūrėti nekomercinius filmus, naudotis virtualios realybės įranga, žaisti stalo žaidimus ir kt. Jaunimo erdvėje vykdoma nuolatinė veikla – 2015 metais suorganizuota 19 kultūrinio ir lavinamojo pobūdžio renginių. Bibliotekoje įdiegta ir nauja paslauga - savarankiškas virtualus mokymasis. Projekto tąsa numatoma 2016 metais.
2014 m.
Trumposios prozos festivalis „Imbiero vakarai – 2014“
Šeštieji respublikiniai trumposios prozos skaitymai, skirti kraštiečio rašytojo Jurgio Kunčino atminimui. Festivalio metu pristatytas ir bibliotekos patalpose nuolatiniam eksponavimui įkurdintas unikalus J. Kunčino namų Vilniuje sienos fragmentas su autoriniu rašytojo koliažu. Surengta tradicinė valanda, skirta rašytojo asmenybei ir kūrybai.
Garsinių trumposios prozos skaitymų festivalyje „Imbiero vakarai-2014“ įvyko dviejų dienų renginių ciklas su meno improvizacijomis, muzikiniais intarpais ir akcijomis suaugusiems ir jaunimui. Alytiškiams pristatytos žinomų trumposios prozos meistrų, pradedančiųjų autorių novelės, apsakymai, kitos šio žanro formos. Surengta meninė akcija „Ašutai iš gyvenimo švarko“, atminimo renginys „Pro memoria Bitei Vilimaitei ir Romualdui Granauskui“, literatūrinė popietė „Laureato valanda“, akustinis dainuojamosios poezijos koncertas. Išleistas specialus „Imbiero vakarų-2014“ leidinys – laikraštis „Imbiero tiesa“. Trumposios prozos skaitymų medžiaga publikuojama interneto tinklapyje.
Projektą finansavo: Alytaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.
„Virtuali biblioteka „Gyvenimo stebėtojo užrašai“ pagal Jurgį Kunčiną“
Vertingų kraštotyros leidinių, dokumentų ir fotografijų skaitmeninimo bei archyvavimo pagrindu sukurta kraštiečio literato Jurgio Kunčino duomenų bazė internete. Joje išsaugoti ir pateikti viešam naudojimui elektroninėje erdvėje Jurgio Kunčino literatūrinio palikimo, spausdinto Lietuvos ir užsienio periodikoje iki elektroninės žiniasklaidos atsiradimo, tekstai, rankraščių, saugomų Alytaus J. Kunčino viešojoje bibliotekoje ir kituose prieinamuose šaltiniuose faksimilės. Taip pat – periodikoje skelbta informacija apie rašytoją ir jo kūrybą, įskaitant viešojoje erdvėje publikuotus tekstus iki elektroninės komunikacijos atsiradimo. Užtikrinta laisva duomenų bazėje esančių kraštotyros duomenų nuotolinė prieiga.
Projektą finansavo: Alytaus miesto savivaldybė, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
„Alytietiškos istorijos. (Ne)šventųjų gyvenimai“
Projekto esmė - alytiškio kūrėjo Kosto Poškaus literatūrinės ir meninės kūrybos išsaugojimas ir populiarinimas miesto bei šalies mastu. Projektą iš dalies finansavo Alytaus miesto savivaldybė.
Projekto metu buvo įvykdytos dailininko ir eseisto Kosto Poškaus knygos „(Ne)šventųjų gyvenimai“ – autoriniais tekstais ir vaizdais (piešiniais bei tapyba) užpildyto leidinio - sudarymo ir maketavimo veiklos.
„Aš jau perskaičiau. O tu?“
Projektas skirtas vaikų skaitymo skatinimui, pasitelkiant šiuolaikines informacines technologijas. Projekto metu vyko mokymai, kurių dalyviai gilinosi į literatūros skaitymo potyrius ir mokėsi kompiuterinės grafikos meno pagrindų. Vaikai sukūrė bendraamžiams skirtą keliaujančią plakatų parodą, skatinančią užsikrėsti skaitymo „virusu“.
Projektą iš dalies finansavo Alytaus miesto savivaldybė.
2013 m.
„20 metų drauge: susipažinkime iš naujo“
2013 metais Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka minėjo savo veiklos 20-metį. Šia proga buvo surengtas viešųjų poezijos skaitymų ir dainuojamosios poezijos renginių ciklas, kurio metu miesto bendruomenei buvo pristatytos poetų ir bardų asmenybės bei jų kūryba, vieno renginio metu gretinant ir skaitomą, ir dainuojamą poeziją. Iš viso įvyko: keturi vieši poezijos ir muzikos vakarai, teatralizuotas bibliotekos kultūrinės, kraštotyrinės veiklos dvidešimtmečio įdirbio bei su tuo susijusių naujų galimybių pristatymas visuomenei. Projektą iš dalies finansavo Alytaus miesto savivaldybė ir Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas.
„Kas pasakė, kad skaityti nuobodu ir nemadinga?!-II“
Projekto pobūdis – edukacinių renginių ciklas ikimokyklinio ir jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams, skirtas skaitymo skatinimui, geresniam lietuvių literatūros pažinimui. Projekto metu įvyko trys teatralizuotos literatūrinės popietės, susitikimas su šiuolaikinės vaikų literatūros kūrėju ir iliustratoriumi. Projektą parėmė Alytaus miesto savivaldybė ir Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas.
„Bibliotekos pažangai“
2013 metais vyko keletą metų trukusio projekto, kurio tikslas – padėti Lietuvos gyventojams įgyti ir tobulinti gebėjimus naudotis informacinių technologijų teikiamomis galimybėmis, veiklų tąsa. Bibliotekos mokymų klasėje buvo teikiama pagalba miesto gyventojams, neturintiems kompiuterinio raštingumo pagrindų. Individualiai apmokytas 41 žmogus, suteikta 816 konsultacijų įvairiais informacinių technologijų klausimais. Vyko ir kompiuterio pradžiamokslio mokymai grupėmis. Sėkmingai šiuos mokymus baigusiesiems įteikti 182 pažymėjimai.