Bibliotekoje pristatyti istoriniai prezidento žvalgo memuarai
Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje pristatyta knyga apie tarpukario Lietuvos žvalgybininką Albiną Čiuoderį. Knygos sudarytojas – istorikas, politikas, dokumentinių filmų scenarijų ir knygų apie XX a. Lietuvos istoriją, slaptąsias tarnybas bei sovietinį terorą autorius dr. Arvydas Anušauskas.
Į knygos „Prezidento žvalgas: du gyvenimai“ sutiktuves Alytuje susirinko nemažas būrys istorijos profesionalų ir mėgėjų bei garbaus amžiaus senjorų, asmeniškai pažinojusių A. Čiuoderio šeimą.
Knygos pagrindu tapo nedideliame Kolumbijos miestelyje, kuriame tebegyvena vienas kitas lietuvis, seno namo palėpėje atrasti itin vertingi Albino Čiuoderio rankraščiai, gausiai papildyti nuotraukomis ir laikraščių iškarpomis. Skirtumas nuo kitų žvalgybininkų užrašų – didžiulis. Kituose, iki šiol žinomuose, memuaruose gausu diplomatiškų nutylėjimų, o A. Čiuoderis aprašė savo tarnybą, tiesmukai, kaip karys savanoris, nestokodamas asmeninių vertinimų. Jo žvilgsnis ir vertinimas - ne „iš viršaus“, o „iš apačios“, autentiškas ir kritiškas, mat iš pradžių A. Čiuoderis užėmė eilines pareigas.
Albiną Čiuoderį (1898–1965) trumpai galima apibūdinti taip: Lietuvos kariuomenės kūrėjas-savanoris, dalyvavęs Nepriklausomybės kare, nuo 1921 m. pradėjęs tarnybą Lietuvos žvalgybos ir saugumo tarnybose, vadovavęs prezidento apsaugai ir sekliams, ne kartą gelbėjęs prezidentą A. Smetoną.
Intriguojančios tarpukario Lietuvos politikos ir saugumo peripetijos, slaptos operacijos, okupacijų niuansai – viskas tilpo A. Čiuoderio prisiminimuose, kuriuos į rankraštį suguldė jau gyvendamas Kolumbijoje ir po įvykių praėjus ne vienam dešimtmečiui. Save laikęs savanoriu idealistu, jis bjaurėjosi nepagrįstos prievartos atvejais, net ir karo metu.
Knygos pristatymo renginyje A. Anušauskas teigė, kad nenorįs kaip nors vertinti ar komentuoti memuarų autoriaus aprašomų situacijų ir sprendimų. Esą, bepigu būtų dabar mums po šimto metų sakyti, kad anuomet būtume susitvarkę geriau. Tad knygos „Prezidento žvalgas: du gyvenimai“ sudarytojas leido autentiškai dokumentinei medžiagai byloti pačiai, o nuo savęs pridėjo tik įžangą.
Renginio publika susidomėjusi klausėsi A. Anušausko pasakojimo ir išgirdo įdomių niuansų. Pasirodo, dalis knygos „Prezidento žvalgas: du gyvenimai“ tiesiogiai susijusi su Alytumi. Albinas Čiuoderis beveik prieš 100 metų pateko į Alytų ir 8-eris metus čia dirbo – vadovavo žvalgybos skyriui. Alytus A. Čiuoderiui buvo karjeros pradžios vieta ir pasirodė kaip mažas, „nuvargęs ir biednas“ miestukas. Tačiau mūsų miesto įvaizdis tuo anaiptol nesibaigia – toliau plačiai aprašomas ne tik susidarytas įspūdis, bet ir istorinės bei geografinės jo detalės. Memuarų autorius, tūkstančių kilometrų ir bekraščio vandenyno atskirtas nuo Lietuvos, sugebėjo įtaigiai ir taikliai aprašyti situaciją, kurią dabar nuo mūsų skiria 100 metų.
Jūratė Čėsnaitė
Ilonos Krupavičienės nuotr.