Bibliotekoje skambėjo žydų proza ir muzika
Europoje gyvena daugiau nei milijonas žydų, savitai praturtinančių senojo žemyno kultūrų įvairovę. Jau penkioliktąjį kartą Lietuvoje rengiamos Europos žydų kultūros dienos. Kasmet prie šios iniciatyvos prisijungia vis daugiau miestų ir miestelių. Alytaus bendruomenė taip pat kiekvienąkart mielai pasinaudoja proga susipažinti su žydų kultūros paveldu.
Pirmąją rugsėjo savaitę Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje įvyko Lietuvos žydų literatūros vakaras „Šiaurės gėlės“. Renginyje buvo skaitomi kūriniai iš Emanuelio Zingerio sudarytos to paties pavadinimo prozos antologijos. Kaip rašoma šios knygos pratarmėje, nuo XIV a. gyvendami Lietuvoje žydai palaipsniui sukūrė savitą kultūrą, čia susiformavo tik jiems būdingi etniniai bruožai, racionali, susikaupti linkusių žmonių mąstysena, o žydų literatūra, sukurta Lietuvoje, tapo organine visos tiek hebrajų, tiek jidiš literatūros dalimi.
Į renginį susirinkę alytiškiai mėgavosi žydų prozos kūrinių skaitymų valanda. Literatūrinės pažintys su spalvingais personažais ir jų likimais klausytojus nukėlė į įvairius laikotarpius, situacijas, atskleidė subtilius žydų buities, papročių niuansus. Skaitymuose skambėjo Arvydo Kinderio, Meilės Platūkienės, ir Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos moksleivių balsai.
Bibliotekos renginių vedėja Leokadija Sušinskaitė klausytojus supažindino su litvakų istorijos ir prozos raidos faktais, pristatė kai kuriuos kūrėjus. Tuomet perskaitė Alytuje gimusio Dovydo Umru (1910-1941) apsakymą „Naktis“.
Malonia staigmena vakaro publikai tapo Gal Avraham Talor – vokalo mokytojas ir kompozitorius, muzikos edukacinių laidų vedėjas. Jo balsas ir gitara atvėrė klausytojams žydų muzikos klodus. Gal Avraham Talor taip pat papasakojo apie Šabą – kassavaitinę judėjų šventę, prasidedančią penktadienio saulėlydžio metu ir pasibaigiančią šeštadienio vakare.
Žydų literatūros vakaras „Šiaurės gėlės“ Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje įsiliejo į Europos žydų kultūros dienų renginių pynę, suteikdamas alytiškiams ne tik įspūdžių, bet ir žinių.
Jūratė Čėsnaitė
Ilonos Krupavičienės nuotr.