Česlovas Juršėnas ir jo „Nenuobodaus gyvenimo mozaika“
„Mokykla. Mokykla! Šiandien tiesiog su grauduliu, su širdies virpesiu prisimenu pradžios mokyklas – ir Ceikinėliuose, ir Zuikose (abu kaimai – šalia mano Panižiškės), neišblėstantys įspūdžiai tebesilaiko mano atminty ir iš Ignalinos vidurinėj mokykloj praleistų septynerių metų. O buvo sudėtingi laikai: bolševikinės valdžios siautėjimas, partizaninis karas, pokario ūkinė ir socialinė suirutė.“ – taip pradedama naujoji Česlovo Juršėno knyga, kviečianti „pakeliauti“ neeilinės asmenybės gyvenimo prisiminimų takeliais.
„Nenuobodaus gyvenimo mozaika“ – knyga, kurios puslapiuose „nugulė“ žymaus žurnalisto, Nepriklausomybės Akto signataro, buvusio Lietuvos Respublikos seimo pirmininko Česlovo Juršėno autobiografiniai pasakojimai, „pagardinti“ lengvu humoro prieskoniu, iliustruoti ne tik nuotraukomis, bet ir šmaikščiomis karikatūromis. Susitikti su šia charizmatiška ir intelektualia asmenybe panoro nemažai alytiškių, nusprendusių turiningai praleisti laiką Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje vykusiame Česlovo Juršėno knygos pristatyme.
Renginį praturtino knygos redaktoriaus, eseisto, literatūros kritiko Valentino Sventicko pasakojimai bei įžvalgos. Redaktorius džiaugėsi, kad dirbti kartu su šios knygos autoriumi nebuvo labai sunku: „Česlovas Juršėnas yra ne tik didis politikas, bet ir žurnalistas, „enciklopedistas“, todėl ir pasakojimas – sklandus, palyginti, paprastas, nuotaikingas ir neprasilenkiantis su humoro jausmu“.
Ši knyga išsiskiria turinio išliekamąja verte. Tai – ne tik prisiminimai, bet ir enciklopedinio pobūdžio biografija, aprėpianti autoriaus apmąstymus įvairiomis temomis, jo gyvenimo faktus bei sutiktus žmones, o taip pat ir Lietuvos istorinius vaizdus bei žinomų asmenybių paveikslus. Knygoje atskleidžiamas ir reikšmingas autoriaus vaidmuo sprendžiant Lietuvai svarbius klausimus. Leidinyje garbingą vietą užima ir vyro meilė knygoms: kol sovietmečiu žmonės nuvykę į užsienį ieškodavo „drapanų“, Česlovas Juršėnas tuo metu ieškodavo knygynų. „Baigdamas negaliu nepaminėti, kad būtent pagal knygų skaitymą vertinau ir kitus žmones“, – savo atsiminimuose pažymi Č. Juršėnas.
Agnė Grigaliūnė
Nuotr. Ilonos Krupavičienės