Krislelis dėmesio senjorams – nieko nekainuoja, o nuverčia kalnus
Senyvo amžiaus žmonių skaičius mūsų šalyje nuolat auga. Iš daugiau nei pusės milijono Lietuvoje gyvenančių vyresnio amžiaus žmonių kas trečias yra vienišas. Be abejo, kiekvienas iš mūsų yra pastebėjęs bent vieną tokį senjorą ilgesingu žvilgsniu žvelgiantį pro langą ar nuo ryto iki vakaro sėdintį prie daugiabučio laiptinės. Ar tikrai mūsų visuomenėje nebėra vietos ilgą gyvenimą nugyvenusiam, daugybę prasmingų darbų nudirbusiam ir sukūrusiam žmogui? Ar normalu, kad žmogus ištisus mėnesius neturi su kuo pabendrauti nei gyvai, nei telefonu?..
Gegužės viduryje Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje įvyko draugystės ir bendravimo telefonu nemokamos paslaugos vienišiems garbaus amžiaus žmonėms „Sidabrinė linija“ pristatymas.
„Sidabrinė linija“ yra skirta garbaus amžiaus sulaukusiems žmonėms. Tiems, kurie jaučiasi vieniši, nereikalingi, stokoja bendravimo, gyvena nutolusiose ir sunkiau pasiekiamose vietovėse, išgyvena netektis, sunkiai serga, neturi su kuo nuoširdžiai ir atvirai pasikalbėti.
Kristina Čiuželienė, viena iš M. Čiuželio labdaros ir paramos fondo steigėjų, „Sidabrinės linijos“ sumanytojų ir įgyvendintojų, taip atskleidžia šios idėjos įgyvendinimo priešistorę:
„Kadangi pati užaugau daug bendraudama su savo seneliu (mes gyvenome viename bute visi kartu), tai man ir išliko tas labai geras ir labai prasmingas jausmas, kada gali susėsti ir pasikalbėti kaip vaikas su išmintingu žmogumi, pajusti tą šilumą ir meilę, ir nuoširdumą pokalbio, kuris užpildo tą dieną ir, galiausiai, visą tavo gyvenimą. Tai tą jausmą nešiojausi savyje labai ilgą laiką ir, galiausiai, kai aplinkybės susiklostė labai sėkmingai, ėmėm ir įgyvendinom. Norime ir siekiame įprasminti pokalbius ir daugeliui kitų žmonių arba suteikti galimybę bendrauti ir pasikalbėti kokybiškai daugeliui kitų senų žmonių Lietuvoje – vienišų, kurie, galbūt, sėdi ir žiūri pro langą dienų dienas ir neturi kam ištarti to žodžio...
Kaip pasakojo renginyje Alytuje apsilankiusi „Sidabrinės linijos“ savanoriškos veiklos koordinatorė Ieva Čerbulėnienė, fondo steigėjai Kristina ir Marius Čiuželiai, ieškodami būdų, kaip padėti senjorams, mokėsi iš britų patirties. Jungtinė karalystė jau yra nuėjusi nemažą kelią šioje srityje – šalyje net įkurta ministerija vienišumo problemai spręsti. Kristina ir Marius, pasigilinę į Lietuvos statistiką, aptiko, jog pagal skiriamą dėmesį ir apčiuopiamą pagalbą pas mus pirmoje vietoje – vaikai, antroje – gyvūnai, o senoliai – vos septintoje vietoje. Tad beliko sutelkti bendraminčius, pasiraitoti rankoves ir kibti į darbus.
Šiais metais „Sidabrinė linija“ švęs savo trečiąjį gimtadienį. Per tą laikotarpį būta visko – ir graudžių, ir linksmų istorijų, tačiau niekada neblykstelėjo abejonė dėl šios veiklos prasmingumo. Savanorių – žmonių, pasirengusių kalbėtis, išklausyti, priimti ir suprasti, „Sidabrinė linija“ šiuo metu buria jau beveik 300. Bendras „Sidabrinės linijos“ pašnekovų skaičius sparčiai didėja visoje Lietuvoje ir netrukus ketina perkopti 2000 ribą.
Ieva pakvietė prisijungti ir Alytaus miesto garbaus amžiaus gyventojus pokalbiams su bendraminčiais telefonu. Prireikus pagalbos, jaučiant poreikį būti išklausytam, ar tiesiog norint susirasti bendramintį nuolatiniam bendravimui telefonu, tereikia paskambinti nemokamu telefonu 8 800 800 20. „Sidabrinės linijos“ atstovai išklausys, suteiks pagalbą, patars ir užregistruos draugystės ir bendravimo telefonu paslaugai.
Registruotis į „Sidabrinę liniją“ gali patys senoliai, juos užregistruoti gali ir jų artimieji, draugai ar kaimynai, juos prižiūrintys socialiniai darbuotojai, slaugytojai, savanoriai ar kiti geros valios žmonės.
Galbūt Jūs – skaitantys šią žinutę – pažįstate žmogų, kuriam norėtumėte papasakoti apie „Sidabrinę liniją“? Pasidalinkite, padrąsinkite, pakvieskite!
O galbūt norėtumėte tapti savanoriu ir prisidėti prie draugiškesnės senatvei Lietuvos kūrimo? Tuomet prašome apsilankyti interneto svetainėje www.sidabrinelinija.lt ir užpildyti savanorio anketą.
Parengė Jūratė Čėsnaitė
Ilonos Krupavičienės nuotr.