Kviečiame į interaktyvią parodą „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“
Devas adat datas, Devas dasyati dhanas (sanskritas).
Dievas davė dantis, duos ir duonos (lietuvių kalba).
Iki šiol manėte, kad „pačiupinėti“ kalbą yra neįmanomas dalykas? Tikrai klystate. Lietuvių kalba yra tokia įvairi ir turtinga, kad į ją panerti galima visais pojūčiais. Tuo įsitikinti gali kiekvienas lankytojas nuo rugsėjo 30 d. užsukęs į Alytaus Jurgio Kunčino viešąją biblioteką (Seirijų g. 2). Čia, Jaunimo erdvėje, iki spalio 20 dienos veiks Lietuvių kalbos instituto edukacinė paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“. Tai kilnojamoji ekspozicija, aktyviai keliaujanti po Lietuvą.
Paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“ žaismingai supažindina su lietuvių kalbos istorija, patrauklia forma pristato lietuvių kalbos įdomybes, atskleidžia mūsų kalbos išskirtinumą ir vietą pasaulio kalbų kontekste. Ekspoziciją sudaro unikalūs, interaktyvūs eksponatai – kalbos žaislai, leidžiantys kiekvienam paliesti kalbą rankomis ir pačiam pajusti jos savitumą.
Interaktyvus indoeuropiečių kalbų medis – tai eksponatas (kuriame kalbų šeimos – tai medžiai, o kalbos – vaisiai), leidžiantis iš arčiau susipažinti su gausia indoeuropiečių kalbų įvairove, suteikiantis galimybę pačiam atrasti kalbų ryšius ir panašumus, atskleidžiantis, kurios šeimos kalbomis pasaulyje kalbama daugiausia, kurios kalbos jau yra išnykusios, kaip šiame kontekste atrodo lietuvių kalba.
Šviečiantys eksponatai „Akis“ ir „Musė“, kuriais žaidžiama dėlionės principu, leidžia pažinti lietuviškų žodžių atitikmenis kitose pasaulio kalbose, kalbų genetinę bendrystę ir bendrą kilmę.
Simbolinis žodynas – šviečiantis eksponatas su atverčiamais žodžiais, pristato pasirinktų žodžių kilmę, t. y. ar jie buvo paveldėti, pasiskolinti iš kaimynų, sukurti žymių asmenybių.
Parodą taip pat sudaro interaktyvi lietuvių kalbos abėcėlė – kiekvienos lietuviškos raidės antspaudai su jų kilmės aprašais (lotyniškos, čekiškos, originalios lietuviškos, pagal lenkų analogiją pasidarytos raidės), atspindinčiais tautos kultūrinę raidą ir istoriją.
Magnetinis žemėlapis su žodžiais leidžia dėlioti ir pamatyti, kokius žodžius lietuviai paskolino kitoms kalboms (estų, rusų, baltarusių, ukrainiečių, latvių, vokiečių).
Parodą taip pat papildo 5 pastatomi stendai su išsamesne informacija, pasakojančia apie kiekvieną eksponatą.
Interaktyvūs žaislai ir jų istorijos iki šiol sudomina tiek mokyklinio amžiaus vaikus, tiek suaugusiuosius. Maloniai kviečiame apsilankyti. Renginio organizatoriai prašo dėvėti veido kaukes ir laikytis nustatyto atstumo.
Organizatorių inf.