Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Literatūrinis traukinys pajudėjo! Nuo kulinarijos paslapčių iki skaudžių egzistencijos spyglių

Literatūrinis traukinys pajudėjo! Nuo kulinarijos paslapčių iki skaudžių egzistencijos spyglių

Į pirmojo improvizuoto traukinio kupė, įsikūrusioje Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje, šįkart susirinko prozininkas, dramaturgas, eseistas, vienas produktyviausių ir skandalingiausių rašytojų Herkus Kunčius bei jaunosios kartos kūrėja, skambiai debiutavusi romanu „Šaltienos bistro“ Ieva Dumbrytė, o muzikos garsais šiltą atmosferą kūrė įvairių tarptautinių festivalių ir konkursų laureatas, akordeonistas Deividas Dombovskis. Vakaro bendrakeleiviai literatūrinio pokalbio metu leidosi į magiškojo realizmo užkaborius.

Poetas, literatūros apžvalgininkas Tomas Vyšniauskas, kad nebūtų laiko žiovauti, sugalvojo autoriams nebanalius maršrutus ir žaismingai metaforiškus stotelių pavadinimus. Kelionę pradėjome nuo stotelės „Bufetas“, kurioje buvo aptarti buitiniai klausimai, tokie kaip: maisto gamyba, mėgstamiausi patiekalai ir ar menininkas tikrai turi būti „alkanas“. Antrojoje stotelėje „Laurų kvartalas“ buvo diskutuojama apie kūrybinius įvertinimus ir apdovanojimus bei jų reikšmę rašytojams, kuri tikrai nėra tik materiali, o veikiau simbolinė. Kitoje stotelėje, pavadinimu „Rožiniai akiniai“, pokalbis pasisuko apie itin lengvai vartojamą šiandieninį medijų turinį ir tai, kad šiais laikais poetai jau skaito tik poetams. Ieva pastebėjo, jog žmonės apskritai skaito daugiau, bet vertingumo prasme, ko gero, gauna mažiau. „Mes esame „persisotinę“ informacija, todėl skaitytojas turi būti „alkanas“ kokybiškesnio turinio“ – apibendrino rašytoja ir papildė, kad šiuo metu mieliau renkasi popierinę knygą nei spoksoti į ekranus, dėl ko jos kartais nesupranta net artimieji.

Ketvirtoji stotelė „Vienaragių ferma“ buvo skirta aptarti realybės ir fikcijos santykį šių autorių kūryboje, o štai penktoji stotelė „Kaktusų giraitė“ atskleidė būties dramatiškumo, sociumo ydingumo aspektus, kurie būtinai „nugula“ į tekstus. Tada pašnekesys pakrypo į tai, kad „visgi rašytojas yra ir amatas, ir profesija, o ne koks hobis“ – konstatavo Herkus Kunčius ir papildė savo mintį, kad jei atsitinka taip, jog gyvenimas ir realybė pranoksta vaizduotę, rašyti tarsi nebėra prasmės.

Šeštoji stotelė pasitaikė itin egzotišku pavadinimu – „Šiaudadūšių šaknys“. Traukinio vairininkas pakeleivių klausė apie asmenybės dramas, išlikimą atšiauriame pasaulyje, pritapimo sociume problemas, itin ryškias jų kūryboje. Vėliau improvizuotoje traukinio kupė autoriai skaitė savo ištraukas iš knygų, o tai, pasak Tomo, tikras eksliuzyvas. Literatūrinė kelionė baigėsi smagia gaida, nes septintoji stotelė buvo „Vanga pas Nostradamą“. Joje svečiams teko užsiimti raganavimu ir atspėti šį bei tą apie Alytaus futbolo komandos perspektyvas.

Džiugi žinia visiems – laukia dar trys „Dėmesio! Dvi kartos traukinyje“ susitikimai. Artimiausias iš jų – spalio 5 d. 17 val., kur intriguojančiam pokalbiui susitiks poetas, dramaturgas Julius Keleras bei poetas, literatūrologas, kritikas Vainius Bakas. Eiliuoto žodžio meistrus kalbins poetė, žurnalistė Indrė Valantinaitė, o jaukią vakaro atmosferą gitaros skambesiu praturtins Algis Fediajevas. Kviečiame!

TRANSLIACIJOS NUORODA

Literatūrinio traukinio „Dėmesio! Dvi kartos traukinyje“ kelionę finansuoja Lietuvos kultūros taryba bei Alytaus miesto savivaldybė.

 

 

Indrė Navickė 

Nuotr. Ilonos Krupavičienės

 

 

Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Biudžetinė įstaiga
Adresas: Seirijų g. 2, 62116 Alytus
Juridinių asmenų registras
Kodas: 188205340

Apie Mus

Informacija

Mūsų kontaktai

Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais. Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.