MOdernus menas turės naujus namus
Stebėjusieji liūdną Vilniaus kino teatro „Lietuva“ pastato agoniją tikriausiai net nesapnavo, kad jo vietoje vos per pusantrų metų išnirs modernaus meno buveinė. Neseniai išdygusiame, dar iš statybinių pastolių neišsivadavusiame unikalios architektūros pastate jau šį rudenį atvers duris MO muziejus (iki 2017 m. birželio mėn. veikęs kaip Modernaus meno centras (MMC)). Tai - privati mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, pareikalavusi nemažai pastangų bei finansinių išteklių. Investicija į kolekcijos sukaupimą, pastatą bei projektus jau artėja prie 20 mln. eurų sumos. Tokio didelio masto mecenatystės Lietuvoje iki šiol nebūta. Pats Viktoras Butkus juokauja, jog tai – ne investicija, o „išvesticija“, juk jokios piniginės grąžos jo šeima nesitiki.
Mo muziejaus kolekcija – išskirtinis Lietuvos dailės fondas nuo šešto dešimtmečio iki šių dienų. Dalis surinktų kūrinių – vertingi meno pavyzdžiai, sukurti nelemtu Sovietų sąjungos gyvavimo laikotarpiu, todėl ideologiškai išbrokuoti ir slėpti nuo visuomenės akių dulkėtuose rūsiuose ar palėpėse. Šiuo metu Mo kolekciją sudaro daugiau nei 225 autorių kūryba - beveik 5000 tapybos, grafikos, skulptūros, fotografijos, videomeno darbų. Alytiškių menininkų A. ir R. Gataveckų kūriniai, turintys ne tik meninę, bet ir socialinę vertę, taip pat pateko tarp profesionalių menotyrininkų atrinktų muziejaus kolekcijos darbų. Visa Mo muziejaus kolekcija yra ir dabar atvira – bet kuriuo metu kiekvieną iš 5000 kūrinių galima pamatyti virtualioje erdvėje ir daugiau sužinoti apie jų autorius.
MO siekia tapti visos Lietuvos muziejumi, kurio tikslas – sukauptą lietuvių modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekciją atverti kuo platesniam ne tik mūsų šalies, bet ir viso pasaulio meno mylėtojų ratui. Neapsiribojanti vien tik Vilniumi Mo muziejaus ir atviros kultūros idėja keliauja po miestus ir miestelius. Modernaus meno muziejaus idėja gegužės viduryje buvo pristatyta ir Alytuje, Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje. Mo muziejaus komunikacijos vadovė Ieva Blaževičiūtė, jau kuris laikas stipriai užsikrėtusi „mo“ virusu, alytiškiams atvežė ne tik originalių kultūros puoselėjimo idėjų, bet ir gerą dozę entuziazmo. Ieva pirmą kartą Alytuje viešėjo prieš septynerius metus, tad šįkart atvykusi iškart pasisakė aptikusi daugybę teigiamų miesto tvarkymosi pokyčių.
Susitikime su alytiškiais Ieva Blaževičiūtė atskleidė, kad MO muziejui neužteks būti vien tik akademiška paveikslų kabykla. Bus siekiama sukurti prasmingo laisvalaikio praleidimo erdvę, kurioje norėtųsi būti, o lankytojai išeitų kupini gerų emocijų. Muziejuje bus organizuojami įvairūs renginiai, kino seansai, veiklos vaikams, susitikimai su menininkais, vyks ekskursijos, performansai, skambės akustinė muzika. Mo muziejaus atidarymo data – 18 10 18. Ieva Blaževičiūtė pakvietė alytiškius atvykti ir pažadėjo įspūdingą bei intensyvią keturių dienų renginių programą, sujungsiančią skirtingas kultūros sritis.
Pagal architekto Daniel Libeskind sukurtą originalų projektą iškilęs Mo muziejaus pastatas iš išorės atrodys kaip gana paprasta ir gryna forma, tačiau, užėjus į vidų, lankytojo žvilgsniui atsivers netikėti požiūrio kampai ir už permatomo stiklo įkurdintos saugyklos. Greta muziejaus bus miestiečiams ir svečiams atvira trijų lygių terasa bei skulptūrų sodas.
Tikriausiai dar nemažai laiko nutekės, kol Lietuva valstybiniu mastu įvertins, kokia vertinga dovana mūsų šaliai yra Mo muziejus. Kasmet jo išlaikymui, skaičiuojama, reikės skirti dar apytiksliai po 600 tūkst. eurų. D. ir V. Butkai tikisi, kad atsiras galinčių tuo pasirūpinti. Dalį lėšų muziejus surinks iš bilietų pardavimų, dar dalį – iš prekybos suvenyrais, tačiau prireiks ir mecenatų pagalbos. Jau dabar muziejaus veiklos siekia žvelgti plačiau - formuoti kultūros poreikį, tad vykdo specialią programą, skirtą vaikams.
Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos salėje susirinkę alytiškiai, susipažinę su Mo komandos įvykdytais projektais ir įvairialype veikla, stebėjosi, kad taip puikiai suveikė, iš pirmo žvilgsnio, regis, visai paprasta formulė: gera idėja + privačios lėšos + 10 nuolatinių darbuotojų. Išvykdama, Ieva bibliotekoje paliko keletą Modernaus meno centro išleistų knygų ir palinkėjo mūsų miestui atrasti savitą kultūros gerovės formulę.
Jūratė Čėsnaitė
Ilonos Krupavičienės nuotraukos