Nepagražinti Amžinojo įšalo žemės vaizdai: Raimondas Puišys bibliotekoje atvėrė fotografijų parodą „Vorkuta. 67-oji paralelė. Lietuvių pėdsakais“
Vorkuta… Stebinanti kontrastais – namais vaiduokliais, sovietinės imperijos reliktais, palydovinio ryšio antenomis virš elnių augintojų jurtų. Stingdanti, bet kartu ir šilta… Be politikos, be perdėto pakilumo ar noro pažeminti. Su ironiška, liūdna, natūraliai žmogiška kasdienybe, apsupta nuostabaus gamtos grožio, dažniausiai skendinti sniege, bet gyva…
Taip ant tremtinių kaulų pastatytą gyvenvietę savo fotografijų albume „Vorkuta – 67-oji paralelė“ pristato daugiau nei trisdešimt metų gamtą, kalnus, žmones, kasdieninį jų gyvenimą fiksuojantis kaunietis verslininkas, keliautojas ir fotomenininkas Raimondas Puišys. Pirmąją pavasario dieną jis Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos fojė (Seirijų g. 2) atvėrė fotografijų parodą „Vorkuta. 67-toji paralelė. Lietuvių pėdsakais“, kuri sudomins ne vieną gamtos ir nepagražintų realybės akimirkų mylėtoją.
Raimondo Puišio asmenybę sunku pristatyti trumpai ir glaustai. Tai keliautojas, fotografas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys (2008 metais jam suteiktas ir meno kūrėjo statusas), 2022 metais priimtas į Lietuvos Žurnalistų sąjungą. R. Puišys gimė 1963 m. Jurbarke, augo Alytuje, baigė studijas tuometiniame Lietuvos žemės ūkio universitete. Fotografuoti menininkas pradėjo keliaudamas. R. Puišys yra konkurso „Gamta – mūsų namai“ laureatas, Lietuvos ir Rusijos fotografijos konkursų prizininkas. Fotomenininkas yra surengęs per 70 personalinių parodų skirtingomis temomis Lietuvoje ir užsienyje. Nuotraukos publikuotos įvairiuose šalies dienraščiuose. Yra išleidęs tokius meninės fotografijos albumus: „Aukštumos. Žemumos“ (2012), „Vorkuta – 67-oji paralelė“ (2016), „Ekspedicija „Lai vėjus‘2021“ (2022), skirtą Pauliui Normantui atminti, ir virš 10 nedidelių albumų apie Lietuvos miestelius ir žmones.
Fotomenininkas Raimondas Puišys Vorkutoje, atšiaurioje lietuvių tremties ir gulagų žemėje už Šiaurės poliarinio rato, lankėsi tris kartus, norėdamas nufotografuoti ją skirtingais metų laikais ir parodyti didžiausius jos kontrastus. O jie juntami ir gamtoj, kur po ilgos speiguotos poliarinės žiemos vos dvejiems mėnesiams nušvinta vasara, ir didžiausiame užpoliarės mieste, kurio senoji dalis, nelikus lagerių ir uždarius daugelį anglies šachtų, pavirto vaiduokliu. Nuo civilizacijos nutolusios Vorkutos gatvėse R. Puišį stebino sovietinius laikus ir komunistų partijos veikėjus šlovinantys paminklai, lozungai, sena technika, kiti buvusios imperijos reliktai…
Jeigu ir Jūs mylite gyvąją gamtą ir žmones, Jus žavi kultūrinis paveldas, kelionės, ekspedicijos ir kalnai bei domina gamtos, aplinkos ir žmogaus kaitos būsenos, prisodrintos dvasinio ir socialinio gyvenimo aspektų – pažintis su šia paroda yra kaip tik Jums!
Fotografijos bibliotekos erdvėse bus eksponuojamos iki kovo 31 d., kviečiame apsilankyti!
Nuotr. Ilonos Krupavičienės
Indrė Navickė