Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Švenčiame Dainavos metus: atverta paroda „Restauruoti Dzūkijos krašto kultūros paveldo objektai“ (fotografijų galerija)

Švenčiame Dainavos metus: atverta paroda „Restauruoti Dzūkijos krašto kultūros paveldo objektai“ (fotografijų galerija)

Minint Dainavos metus ypatingas dėmesys skiriamas Dzūkijos krašto puoselėjimui. Ta proga Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje (Seirijų g. 2) Kultūros paveldo departamento Alytaus-Marijampolės teritorinis skyrius parengė fotografijų parodą ir ją lydinčią paskaitą „Restauruoti Dzūkijos krašto kultūros paveldo objektai“. Mūsų viešnia, minėto skyriaus patarėja Violeta Kasperavičiūtė prasitarė, kad vienas iš šios parodos pristatymo tikslų – pasidžiaugti pastarųjų metų restauravimo rezultatais: „Esame turtingi vaizdingais pastatais, vaizdingomis ir gražiomis vietomis, o kuo turtingi – tuo dalijamės ir su kitais“ – atkreipė susirinkusiųjų dėmesį moteris ir akcentavo, kad būtent restauratoriai yra tikrieji stebukladariai.

Kita mūsų viešnia – dr. Margarita Janušonienė „nėrė į gylį“ ir apžvelgė pagrindinius po 1990 metų Dzūkijos kultūros paveldo objektuose vykdytus tvarkybos darbus, aptarė teorinius bei praktinius restauravimo disciplinos pokyčius. Dauguma įvairaus pobūdžio ir apimties tvarkybos darbų vykdyti sakraliniuose pastatuose ar jų kompleksuose (Liškiavos, Rumbonių, Pivašiūnų, Simno, Veisiejų, Merkinės, Rudaminos bažnyčios, Alytaus sinagoga, Raižių mečetė ir kt.). Restauruoti ne tik pastatų eksterjerai bei interjerai, bet ir vertingiausi juose esantys meno kūriniai. „Kaip žinia, krašto identitetą, ko gero, geriausiai ir atskleidžia išlikę materialaus kultūros paveldo objektai ir to nematerialaus paveldo apraiškos, tradicijos ir jų darna“, konstatavo paveldosaugininkė ir priminė, kad būtent aplinkosauga ir paveldosauga Sąjūdžio metu buvo skausmingiausios problemos Lietuvoje (sandėliais paverstos bažnyčios, užterštos upės ir ežerai) ir tik atgavus nepriklausomybę šį skaudulį pradėta spręsti iš esmės.

Svarbus sektorius – miestų bei miestelių architektūra (medinės Druskininkų kurorto vilos), pavieniai unikalūs pastatai (Kurnėnų mokykla). Ypač daug lėšų, laiko ir pastangų reikalauja archeologijos paveldo objektų būklės stabilizavimas ir pritaikymas lankymui (minėtini Alytaus, Punios, Merkinės, Liškiavos, Paveisininkų piliakalnių tvarkymo darbai). Paskaitoje žmonėms buvo pristatyti svarbiausieji įvairių tipologinių sričių paveldo objektai, sutvarkyti po nepriklausomybės atkūrimo, paaiškinta, kaip sudaromi tvarkytinų objektų sąrašai, kokie reitingavimo kriterijai bei prioritetai, kokios yra valstybės finansinės paramos galimybės ir kiti aktualūs klausimai.

Parodą bibliotekos salėje aplankyti galima iki liepos 14 dienos! Vėliau ši paroda iškeliaus po kitas Dzūkijos regiono savivaldybes – juk gera žinoti, kad savo krašte tikrai turime kuo didžiuotis!

 

Indrė Navickė

Alytaus Jurgio Kunčino
viešoji biblioteka

Biudžetinė įstaiga
Adresas: Seirijų g. 2, 62116 Alytus
Juridinių asmenų registras
Kodas: 188205340

Apie Mus

Informacija

Mūsų kontaktai

Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais. Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.